Czy pozew o rozwód trzeba złożyć osobiście?Planujesz złożenie pozwu rozwodowego, jednak nie wiesz, jak to zrobić? A może nie masz możliwości osobistego złożenia pozwu? Jeśli tak, sprawdź, czy pozew o rozwód trzeba złożyć osobiście!

Artykuł został przygotowany na podstawie informacji zamieszczonych na blogu prawniczym mecenas Marleny Słupińskiej-Strysik [strona internetowa: https://slupinska.eu/]

Złożenie pozwu o rozwód – co warto wiedzieć?

Osoby, które chcą złożyć pozew o rozwód, bardzo często czują się zagubione. Nic w tym dziwnego. Konieczne jest bowiem nie tylko przygotowanie pozwu, ale też zgromadzenie odpowiednich dokumentów i dopełnienie różnego typu formalności.

Jest to niezwykle ważne, ponieważ w przypadku braku spełnienia wymogów formalnych sąd może odrzucić taki wniosek. Konieczność wdrożenia poprawek sprawi, że całe postępowanie się wydłuży. Właśnie dlatego warto skorzystać z pomocy prawnika. Zapewni on pomoc na każdym etapie, dzięki czemu rozwód przebiegnie o wiele sprawniej.

Gdzie złożyć pozew rozwodowy?

Pozew o rozwód wraz z załącznikami należy złożyć w sądzie okręgowym, a dokładniej w jego biurze podawczym. To istotne, ponieważ papierów rozwodowych nie składa się w sądzie rejonowym.

Na ogół jest to sąd okręgowy, w którego okręgu małżonkowie mieli swoje ostatnie miejsce zamieszkania. Innym rozwiązaniem jest złożenie pozwu do sądu miejsca zamieszkania pozwanego. Jeżeli jednak ustalenie tego miejsca nie jest możliwe, pozew może zostać złożony w sądzie okręgowym odpowiednim dla miejsca zamieszkania powoda.

Czy pozew o rozwód trzeba złożyć osobiście?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy pozew rozwodowy należy złożyć osobiście. Niekoniecznie – dokumenty można wysłać za pośrednictwem poczty. Jest to rozwiązanie dla osób, które nie mają możliwości, aby pozew rozwodowy złożyć osobiście w biurze podawczym sądu. W takim przypadku pozew należy nadać listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. To bardzo ważne – będzie to bowiem potwierdzenie złożenia pozwu.

Oczywiście należy pamiętać o wszelkich środkach ostrożności. Warto odpowiednio zabezpieczyć dokumenty, umieszczając je w odpowiedniej kopercie – tak, aby nikt nie mógł zobaczyć jej zawartości. Do pozwu należy także dołączyć dowód uiszczenia opłaty sądowej.

Warto dodać, że w obecnie obowiązującym stanie prawnym nie ma możliwości złożenia pozwu rozwodowego przez internet. Takie rozwiązanie z pewnością byłoby pewnym ułatwieniem – być może kiedyś pojawi się możliwość złożenia pozwu rozwodowego online.

Więcej informacji o papierach rozwodowych znajdziesz tutaj: https://slupinska.eu/blog/jak-zlozyc-papiery-rozwodowe

Podsumowanie

Kwestia tego, gdzie i w jaki sposób złożyć pozew rozwodowy, budzi sporo wątpliwości. Dla wielu osób ważną informacją jest to, że pozwu rozwodowego nie trzeba składać osobiście. Należy jednak pamiętać, aby papiery rozwodowe złożyć w odpowiednim sądzie okręgowym. W razie wątpliwości warto skorzystać z pomocy prawnika, który specjalizuje się w sprawach rozwodowych. Z pewnością będzie on nieocenionym wsparciem.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się swoją opinią!

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba opinii:

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.