Jak napisać prośbę?
Spis treści:
Warto zacząć od samej definicji naszej prośby. Może to być uprzejme zwrócenie się do kogoś w celu uzyskania, wyjednania czegoś, a także życzenie wyrażone na piśmie, skierowane do jakiejś instytucji lub osoby urzędowej.
Prośba towarzyszy nam podczas codziennego życia. Wyraża nasze oczekiwania względem drugiej osoby, naszego potomstwa czy nawet wychodząc już poza gospodarstwo domowe naszych współpracowników. Przybiera różne postacie, może dotyczyć rzeczy istotnie ważnych, a czasem całkowicie przyziemnych, chociażby prośba o przyrządzenie najzwyklejszej herbaty.
Jak napisać prośbę, aby odbiorca spełnił nasze życzenie?
Nie ma jednego wyznacznika dzięki, któremu za każdym razem osiągniemy sukces. Jest jednak kilka wyznaczników, które warto zastosować w naszej prośbie, aby była ona odpowiednio sformułowana. Zwroty grzecznościowe przede wszystkim! Pamiętajmy, że to my się zwracamy z problemem do adresata, może, ale nie ma obowiązku udzielić nam pomocy. Operujmy sprawdzonymi zwrotami, dzięki którym czytający nabierze wobec nas trochę sympatii i zaufania, a w następnym kroku pochyli czoło nad naszym dylematem.
Sformułowanie naszej prośby – nie rozpisujmy wielkiej powieści w treści naszego pisma, sekret tkwi w krótkim i rzeczowym określeniu problemu oraz zaproponowaniu formy pomocy, jakiej byśmy oczekiwali. Zdanie przed samym podpisem końcowym powinno mieć formę zwrotu grzecznościowego wyrażającego nadzieję na spełnienie naszej prośby.
Przykładowe zworty grzecznościowe:
- Zwracam się z uprzejmą prośbą,
- Z góry dziękuję za rozpatrzenie,
- Byłabym/byłbym bardzo wdzięczna/y,
- Uprzejmie proszę,
To tylko kilka propozycji, które możemy zastosować w naszym piśmie. Ich zadaniem jest nie tylko zdobienie treści, ale przede wszystkim wzmocnienie przekazu naszej prośby. Istotne jest jednak aby zachować umiar, nie przesadźmy z ilością naszych zwrotów grzecznościowych, aby nie przyćmiły sedna naszej sprawy.
Wobec tego co możemy zrobić aby nasze prośby były skuteczne?
Czy nasze prośby są skuteczne? Pomyślmy, gdy żona postanowi nas odchudzać, mimo próśb i gróźb, herbata, którą nam przyrządzi i tak nie zazna odrobiny cukru. Nasz ukochany syn, mimo licznych próśb nie ma najmniejszego zamiaru się uspokoić. A czworonożny przyjaciel bez smakołyka na zachętę nie będzie miał ochoty spełnić naszej prośby o danie głosu.
Zobacz także: Jak napisać upoważnienie?
W kontaktach werbalnych spore znaczenie ma stopień naszych wzajemnych relacji, sposób, w jaki wyrażamy naszą prośbę, czy jesteśmy w stanie uargumentować nasze życzenie. Bez dwóch zdań trudniej jest stworzyć prawidłową prośbę w formie pisemnej, zwłaszcza gdy jest ona kierowana do osób zupełnie nam obcych.
Zanim zaczniesz pisać prośbę:
- Ustal cel i przedmiot prośby.
- Sporządź listę argumentów jako uzasadnienie swojej prośby.
- Uporządkuj treść, aby była: konkretna, rzeczowa i zrozumiała dla adresata.
- Strzeż się emocjonalnego przekazu treści, a także językowych ozdobników.
- W przypadku, gdy dołączysz do prośby dokumentację, sporządź listę takowych załączników.
- Poprawność i grzeczność językowa powinna być Twoim priorytetem.
Schemat prośby:
- Miejscowość i data – prawy górny róg (np. Poznań, 14 czerwca 2020r.).
- Dane nadawcy – lewy górny róg.
- Dane odbiorcy – poniżej danych nadawcy po prawej stronie pisma.
- Nagłówek – umieść na środku pisma.
- Treść wniosku – przedstaw swoją sytuację, sformułuj prośbę i uzasadnij ją, wyraź także nadzieję na pozytywne jej rozpatrzenie.
- Podpis – umieść pod treścią wniosku po prawej stronie.
Prośba może mieć formę pisma, ale coraz częściej spotykamy się z prośbą wyrażaną w mailu. Jest ona trochę odmienna od tej tradycyjnej na kartce papieru jednak schemat działania oraz struktura jest identyczna jak, w przypadku pisemnej wersji. Należy pamiętać, aby zwrócić uwagę na zawarcie w tytule informacji, czego dotyczy nasz mail, aby nie został on pominięty, bądź nie trafił do folderu ze spamem.
W sytuacji, gdy nasze prośby pisemne są kierowane do urzędników, pracodawców czy współpracowników nie zawsze muszą świadczyć o stawianiu nas w świetle osoby zabiegającej o wsparcie, potrzebującej ratunku. Często możemy spotkać się również z prośbami do osób, które zaniechały podjęcia kroków związanych z ich obowiązkami czy nawet obowiązującym prawem.
Przykład:
Dla przykładu weźmy pod lupę sąsiada, gdy cieszy się ulubioną muzyką zbyt głośno, zacznijmy od prośby o jej ściszenie, zanim skorzystamy z mocniejszych środków przekazu tj. wezwanie policji czy poinformowanie władzy osiedla. Nie od dziś słyszy się o sporach sąsiedzkich zakończonych na drodze sądowej. Osoby zakłócające ciszę nocną zazwyczaj zostają ukarane, ale automatycznie możemy zaliczyć je do grona naszych wrogów. Lubiłeś wypić poranną kawę, słuchając śpiewu ptaków w swoim wymarzonym ogrodzie? Zapomnij! Między 6:00, a 22:00 możesz liczyć na moc głośników Twojego sąsiada. Czasem w życiu bywają sytuacje warte pochylenia się nad kimś i uprzejmego poproszenia, nawet jeśli wiemy, że prawo jest po naszej stronie. Grzeczność nic nas nie kosztuje, a bywa cudotwórcza!
Udostępnij: