Jak napisać wniosek?
Wniosek to pismo, którego celem jest przedstawienie danej sprawy, wyrażenie życzenia czy uzasadnienie swojej prośby. Pisząc wniosek, należy zadbać o jego zrozumiały i rzeczowy charakter, a także zastosowanie oficjalnego i pozycyjnego języka. Jak napisać wniosek? O jakich elementach należy pamiętać podczas tworzenia jego struktury? Wyjaśniamy!
Co to jest wniosek?
Wniosek to pismo urzędowe skierowana do określonego adresata, którym mogą być różnego rodzaju instytucje, urzędy czy firmy. Celem tej formy wypowiedzi jest wyrażenie swojej prośby czy propozycji, które powinno zostać poparte dokładnym przedstawieniem danej sprawy i towarzyszących jej okoliczności, a także uzasadnieniem przedstawionego życzenia.
Wnioski – jak napisać?
Wniosek to pisemna forma prośby o podjęcie określonych działań czy wykonanie danej czynności, która pozwala na osiągnięcie określonego w celu. Wiele osób stających przed zadaniem napisania wniosku do osoby, instytucji czy firmy, zastanawia się jak napisać pismo urzędowe, aby w jasny i zrozumiały sposób przedstawiało one nasz punkt widzenia, a takze skutecznie go argumentowało. Pisząc wniosek, warto odpowiednio się przygotować poprzez:
- dokładne przemyślenie treści wniosku,
- określenie celu i przedmiotu przygotowywanego wniosku,
- przygotowanie argumentacji popierającej daną prośbę,
- zadbanie o poprawność językową przygotowywanej wypowiedzi,
- zadbanie o konkretną, zwięzłą i rzeczową formę pisma urzędowego,
- unikanie emocjonalnego stylu wypowiedzi, zdrobnień czy językowych ozdobników,
- zadbanie o estetykę przygotowywanego wniosku w formie papierowej.
Zobacz także: Jak napisać podanie?
Jak napisać wniosek? Wzór
Przygotowując wniosek, należy zadbać o zachowanie jego odpowiedniego układu pozwalającego na nadanie pismu oficjalnego charakteru oraz uporządkowanej formy. Na schemat wniosku składa się bowiem kilka kluczowych elementów, do których można zaliczyć:
- Miejscowość i data
Ważnym elementem każdego wniosku jest oznaczenie daty i miejscowości, w której przygotowane jest pismo. Informacje te powinny znaleźć się w prawym górnym rogu i przyjmować formę, w której po nazwie miejscowości znajduje się aktualna data, np. Warszawa, 8 grudnia 2021 r..
- Dane nadawcy
Kolejną informacją, którą należy zawrzeć we wniosku są dane osoby składającej wniosek, które umieszczamy po lewej stronie poniżej informacji o miejscowości i dacie. Dane nadawcy powinny zawierać podstawowe informacje o danych personalnych i adresie korespondencyjnym, np. Jan Kowalski, ul. Marszałkowska 20/20 00-000, Warszawa.
- Dane odbiorcy
Dane osoby, instytucji czy urzędu, do której skierowane jest pismo, powinny znajdować po prawej stronie kartki poniżej danych nadawcy.
- Nagłówek
Każdy wniosek powinien posiadać odpowiedni tytuł, który powinien zostać umieszczony na środku strony poniżej danych adresata. Nagłówek może przyjmować zarówno ogólną formę “Wniosek”, jak i bardziej sprecyzowaną przyjmującą postać “Wniosek o…”.
- Treść wniosku
Kluczowym elementem każdego wniosku jest jego treść. Powinny w nim znaleźć się wszystkie istotne informacje dotyczące danej sytuacji, a także przedstawienie naszej prośby czy propozycji. Jeśli sytuacja tego wymaga, można w treści wniosku podać jego uzasadnienie poprzedzone słowami “Swoją prośbę motywuję…”, a także wyrazić nadzieję na pozytywne rozpatrzenie wniosku, np. “Uprzejmie proszę o pozytywne rozpatrzenie mojego wniosku.”.
- Podpis
Wiele osób zastanawia się, jak zakończyć pisanie wniosku. Wystarczającą formą jest podpisanie imieniem i nazwiskiem, które można poprzedzić zwrotem grzecznościowym — dobrym pomysłem jest podpisanie się np. Z wyrazami szacunku Jan Kowalski.
- Informacja o dodanych załącznikach
Wniosek, do którego przesyłane są załączniki, powinien posiadać ich listę.
Jak widać pisanie wniosku nie jest skomplikowanym zadaniem. Jednak proces ten wymaga zwrócenia uwagi na kilka kluczowych kwestii, które pozwolą nam na stworzenie precyzyjnego wniosku pozbawionego błędów.