Jak napisać zaproszenie?
Spis treści:
Zaproszenie to krótki tekst przekazujący adresatowi informację, że odbiorca zaprasza go do siebie. Zaproszenia kojarzą się zazwyczaj z osobistymi wydarzeniami życiowymi – takimi jak: urodziny, śluby czy komunia, jednak mogą pojawić się również zaproszenia na oficjalne wydarzenia – wykłady, wernisaże wystaw plastycznych, czy też wystawy fotograficzne. Jeśli musisz napisać zaproszenie, a nie wiesz jak to zrobić, przeczytaj poniższy artykuł.
Zasady pisania zaproszenia
Przed napisaniem zaproszenia należy jasno określić, na jakie wydarzenie zapraszamy ludzi. Jest to bardzo ważne, ponieważ zaproszenie na oficjalną uroczystość będzie wyglądało inaczej niż zaproszenie na zwykłe spotkanie z rodziną czy znajomymi. Format i treść zaproszeń będą się różnić między zaproszeniami skierowanymi do urzędników, a zaproszeniami skierowanymi do rodziny i przyjaciół. Istnieje jednak kilka podstawowych zasad, o których zawsze należy pamiętać – niezależnie od formatu. Jak napisać zaproszenie? Przez przystąpieniem do pisania trzeba pamiętać, żeby umieścić wszystkie niezbędne dane, takie jak: imię i nazwisko osoby zapraszającej, miejsce i czas spotkania, a także formę uroczystości. Ponadto, pisząc zaproszenie należy pamiętać o dużych literach w imionach zapraszanych gości oraz o tym, aby pisać w trzeciej osobie. Są to podstawowe zasady pisania zaproszenia, których należy przestrzegać.
Zobacz także: Jak napisać podziękowanie?
Jakie elementy powinny znaleźć się w zaproszeniu?
Styl zaproszenia zależeć będzie przede wszystkim od rodzaju uroczystości, na jaką zaprasza się gości, a także od tego, do kogo zaproszenie zostanie skierowane. Jeśli chodzi natomiast o elementy zaproszenia, to są one niezmienne. Na każdym zaproszeniu powinny znaleźć się takie szczegóły, jak:
- nadawca – osoba, która zaprasza,
- adresat – osoba, którą zapraszamy,
- tytuł zaproszenia – umiejscowiony na środku,
- grzeczny język – m.in. „zapraszam serdecznie”,
- wydarzenie – okazja na którą zapraszamy,
- oraz szczegóły wydarzenia – lokalizacja, czas, adres, godzina, dzień, miesiąc, rok.
Zaproszenie może przyjąć krótką i zwięzłą formę, lub być bardziej rozbudowaną treścią. Czasem używa się również urozmaiceń – takich jak np. cytat adekwatnym do wydarzenia. Pisząc zaproszenie należy także zadbać o to, aby było ono atrakcyjne pod względem graficznym i wizualnym. Ważna jest również końcówka zaproszenia. Jak zakończyć zaproszenie? Na końcu tekstu warto umieścić zdanie zachęcające gości do przybycia na organizowane wydarzenie – np. „bardzo zależy mi na Twojej obecności”, a w formach oficjalnych dopisek grzecznościowy np. „z wyrazami szacunku”.
Zobacz także: Jak napisać zaproszenie na urodziny?
Jak napisać zaproszenie? – przykłady
Zasady pisania zaproszeń są bardzo proste. Najpierw należy umieścić nagłówek zaproszenie na środku kartki, a następnie rozpocząć pisanie od akapitu. Na początku napisz zwrot grzecznościowy -np. „Serdecznie zapraszam” i dodaj do niego imię i nazwisko adresata. Następnie poinformuj na co zapraszasz swoich gości i podaj dokładne dane o wydarzeniu. Jeśli nie wiesz jak napisać zaproszenie wzory przykładowych zaproszeń znajdziesz poniżej.
Zaproszenie
Serdecznie zapraszam Drogą Anię na przyjęcie z okazji moich 30-tych urodzin,
które odbędzie się w moim domu 15 marca 2023 roku, o godzinie 18:00.
Zuzia
Serdecznie zapraszam Drogą Danutę
na urodziny Jana Kowalskiego, które odbędą się w dniu 2 kwietnia 2022 r. na sali „Diament”, o godzinie 18.00.
Czekam na Twoje przybycie z radością, Jan.
Powyższe wzory to tylko przykłady zaproszenia, z których możesz skorzystać. Możesz także stworzyć własny wzór zaproszenia – pamiętając o zachowaniu wszystkich podstawowych elementów.
Ogólny wzór zaproszenia
Zaproszenie!
[Nazwa Firmy/Imię i nazwisko] z przyjemnością zaprasza Cię na [Nazwa wydarzenia]
Data: [data] Godzina: [godzina] Miejsce: [adres]
[Dodatkowe informacje (np. dress code, czy trzeba się zapisywać)]
Serdecznie zapraszamy!
Z poważaniem, [Nazwa Firmy/Imię i nazwisko]
Udostępnij: