Jakie formularze są potrzebne do rozliczenia podatku z Niemiec?Praca za granicą jest jednym z popularnych sposobów uzyskiwania dochodu. Warto jednak pamiętać o konieczności przygotowania deklaracji podatkowej. Jakie formularze są potrzebne do rozliczenia podatku z Niemiec? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Lohnsteuerbescheinigung

Jeśli pracowałeś w Niemczech, musisz pamiętać o złożeniu deklaracji podatkowej w tym kraju. Stanowi ona podstawę do ubiegania się o zwrot nadpłaconych środków, co wydaje się korzystne dla wszystkich osób, które były legalnie zatrudnione w tym państwie. Bardzo ważne jest nie tylko zgromadzenie wszystkich potrzebnych dokumentów, ale także poprawne wypełnienie formularzy, dlatego rozliczenie podatku z Niemiec lepiej zlecić firmie TAX-Pol.pl, która może pomóc dopełnić wszystkich formalności. Podatnik do przygotowania deklaracji potrzebuje Lohnsteuerbescheinigungu wydawanego przez pracodawcę. Dokument ten zawiera informacje o dochodach i odprowadzonych zaliczkach na podatek dochodowy. Warto zadbać o poprawne jego wypełnienie, zwracając uwagę na wszystkie rubryki, takie jak okres zatrudnienia, całkowite wynagrodzenie brutto czy też wysokość zaliczek, aby uniknąć problemów z niemieckim urzędem skarbowym. Należy pamiętać, że dobrze uzupełniony dokument może znacznie przyspieszyć proces zwrotu podatku, co wydaje się niezwykle korzystne dla każdej osoby świadczącej pracę w Niemczech.

Zaświadczenie o dochodach EWR

Przy rozliczeniu podatku z zagranicy niezbędne jest dostarczenie Zaświadczenia o dochodach (EWR), który zawiera informacje o wysokości uzyskanych zarobków poza granicami Niemiec. Dokument ten uprawnia do skorzystania z ulg podatkowych. Zaświadczenie to jest wystawiane przez polski urząd skarbowy i zawiera wszystkie niezbędne informacje o dochodach uzyskanych w Polsce​. Żeby je uzyskać, należy złożyć wniosek w odpowiednim oddziale i przedstawić dokumenty potwierdzające dochody uzyskane za granicą. Posiadanie Zaświadczenia o dochodach EWR jest niezbędne przy ubieganiu się o zwrot podatku z Niemiec, gdyż bez niego podatnikowi trudno będzie  udowodnić jego prawo do ulg. Oczekiwanie na wydanie tego dokumentu może zająć około 7 dni, dlatego warto złożyć wniosek odpowiednio wcześnie.

Potwierdzenie poniesionych kosztów

Do deklaracji podatkowej warto dołączyć wszelkie paragony i faktury za ponoszone koszty związane z pracą, takie jak koszty dojazdu, zakwaterowania czy też zakup odzieży roboczej. Te dokumenty mogą być podstawą do odliczeń podatkowych i zwiększyć zwrot podatku. Szczególnie ważne jest zbieranie faktur imiennych, które wydają się bardziej wiarygodne niż zwykłe paragony​​.

Warto pamiętać, że samodzielne przygotowanie formularzy dotyczących rozliczenia podatku z Niemiec może być trudne, ponieważ łatwo pominąć ważne załączniki. Zatem dobrym rozwiązaniem w naszym odczuciu jest skorzystanie z pomocy biura rachunkowego zajmującego się zagranicznymi rozliczeniami podatkowymi. A Ty wiesz, jak rozliczyć się z niemieckim urzędem skarbowym? Podziel się wskazówkami w komentarzu poniżej.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się swoją opinią!

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba opinii:

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.