Jak napisać pocztówkę?W dzisiejszych czasach raczej rzadko wysyłamy pocztówki, jednakże takie rozwiązanie cały czas ma rzeszę zwolenników. To specjalna kartka pocztowa, która jest skierowana do danej osoby. Najczęściej odznacza się lekkim charakterem i wskazuje, że pamiętamy o kimś, kto jest daleko nas. Najczęściej przyjmuje formę pozdrowień z wakacyjnego wyjazdu. Co napisać na pocztówce? O czym warto wiedzieć i jak poprawnie napisać pocztówkę? Sprawdź w naszym poradniku!

Co to jest pocztówka?

Pocztówka to najprościej rzecz ujmując, jest to kartka, którą wysyłamy pocztą. Plusem jest to, że nie trzeba tutaj stosować koperty. Zazwyczaj z jednej strony ta kartka ma rysunek lub grafikę, a z drugiej znajduje się miejsca na treść i dane adresowe. Faktem jest, że pocztówki wysyłamy z wakacji, pozdrawiając bliskie osoby. Możemy także wybrać taką formę kontaktu w przypadku urodzin, świąt, czy też innej ważnej uroczystości. W treści pocztówki zawrzeć można życzenia, gratulacje, pozdrowienia – możliwości mamy bardzo dużo. 

Co napisać na pocztówce?

Co napisać na pocztówce? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Ostateczny kształt naszej kartki zależy od tego, jakie mamy relację z daną osobą i jakiej okazji wysyłamy pocztówkę. Pamiętajmy o tym, aby zawsze pisać zwięźle i krótko. Na kartce nie ma zbyt wiele miejsca, dlatego musimy ograniczyć treść. Jak już wiemy, na pocztówce z powodzeniem umieścimy gratulacje, życzenia i wyrazy szacunku. 

Jak napisać pocztówkę? 

W tej sytuacji trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim piszemy krótko i na temat, zgodnie z okolicznościami. Na kartce umieszcza się lekkie treści, bez poruszania ważnych tematów. Zrezygnujmy z koperty, przy czym trzeba mieć na uwadze to, że kartkę oglądać będą trzecie osoby. Ważne jest to, aby zwracać się do odbiorcy dużą literą, dbając także o poprawność językową. Ogromne znaczenie ma także prawidłowe zaadresowanie pocztówki. Tutaj obowiązują takie same zasady jak podczas adresowania kopert. 

Zobacz także: Jak adresować kopertę?

Jak wygląda schemat pocztówki?

Schemat pocztówki w każdym przypadku prezentuje się podobnie. Umieszczamy tutaj:

  • Imię, nazwisko i dane adresowe odbiorcy – wpisujemy je w odpowiednim miejscu. Konieczne są niezbędne dane, jakie pozwalają zidentyfikować adresata. 
  • Datę i miejscowość – po nazwie miejscowości wpisujemy aktualną datę. 
  • Zwrot grzecznościowy – na przykład Kochana mamo, Drogi bracie, Szanowna Pani. 
  • Treść pocztówki – w treści możemy napisać o miejscu, w którym się znajdujemy, pogodzie, czy też najbliższych atrakcjach. 

Pamiętajmy o tym, że kartka ta jest także opisem swoich emocji, które wiążą się z podróżą. Przykład pocztówki pozwoli nam z łatwością stworzyć jedyną i niepowtarzalną kartkę, którą wyślemy do bliskich osób. 

Oczywiście na końcu umieścić trzeba także zwrot grzecznościowy i podpis. Zwrot ten może brzmieć: Całuję, Pozdrawiam, Przytulam. Nie bez znaczenia jest także to, że na kartce trzeba się podpisać. Dzięki temu druga osoba doskonale wie, kto wysłał jej pocztówkę. 

pocztówka z wakacji - przykład
Przykład pocztówki z wakacji
Zobacz także: Jak napisać pozdrowienia?

Pocztówka z wakacji – przykład

Pocztówka z wakacji to doskonała pamiątka na długie lata. Jeśli chcemy podzielić się swoimi wrażeniami z podróży, warto rozważyć wysłanie kartki do bliskich. Zakupimy ją na poczcie, czy też w wielu kioskach i sklepach z pamiątkami. Jak widzimy, wypełnienie pocztówki jest bardzo łatwe. Cechą charakterystyczną jest to, że nie mamy zbyt wiele miejsca na treść. Piszemy zatem zwięźle i krótko, informując odbiorcę o tym, gdzie jesteśmy i co robimy. Poza tym, wyjątkowa pocztówka może także wskazywać na gratulacje i życzenia z okazji świąt, imienin itp. To propozycja, która cały czas ma liczne grono fanów. 

Drogi (imię),

Wakacje są wspaniałe! Spędzam je w (miejscowość). Pogoda jest idealna, a plaże czyste i pełne słońca. Spędzam dnie na opalaniu się, pływaniu w oceanie i zwiedzaniu okolicznych miast. Wieczory natomiast poświęcam na degustację lokalnych potraw i wyjścia na imprezy.

Niestety, wszystko co dobre szybko się kończy. Szkoda, że Cię tutaj nie ma!

Pozdrowienia,
(Twoje imię)

Czy ta strona była dla Ciebie przydatna?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba opinii:

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.