Umowa kupna-sprzedaży samochodu – Wzór
Spis treści:
Jeśli rozważasz kupno samochodu to powinieneś się do tego odpowiednio przygotować. Mówimy nie tylko o określeniu własnych wymagań względem nowego pojazdu, ale także o przygotowaniu merytorycznym. W momencie kupna samochodu konieczne jest podpisanie umowy kupna-sprzedaży, warto zatem wiedzieć w jaki sposób powinien być sporządzony ten dokument. Umowa kupna-sprzedaży samochodu musi posiadać szereg istotnych informacji, aby była wiążąca i zgodna z prawem. Dlatego też podpowiemy Tobie jakie elementy muszą się znaleźć w takowej umowie i przedstawimy wzór umowy kupna-sprzedaży samochodu.
Kiedy podpisuje się umowę kupna-sprzedaży samochodu?
Transakcja kupna-sprzedaży samochodu musi być udokumentowana. W umowie zgodnie z Kodeksem cywilnym muszą znajdować się elementy dotyczące charakteru danej transakcji. Dlatego też jeśli chcesz kupić samochód, albo masz zamiar sprzedać auto to konieczne będzie sporządzenie umowy kupna-sprzedaży samochodu. Nie martw się jeśli nie masz pojęcia co powinno się znaleźć w takiej umowie, od tego jesteśmy my. Poniżej dostępny jest wzór umowy kupna-sprzedaży samochodu, a ponadto w dalszej części wskażemy na najważniejsze elementy, które powinna zawierać umowa kupna-sprzedaży pojazdu.
Zobacz także: Umowa kupna i sprzedaży przyczepy kempingowej
Umowa kupna-sprzedaży samochodu – po co się ją sporządza?
W momencie sprzedaży samochodu konieczne jest potwierdzenie zawartej transakcji za pomocą odpowiednio sporządzonego dokumentu. Mowa oczywiście o umowie sprzedaży pojazdu. Osoba sprzedająca samochód musi podpisać taką umowę z nabywcom auta. Niezwykle istotne jest to, aby umowa była sporządzona w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, każda ze stron otrzymuje jeden egzemplarz umowy kupna-sprzedaży pojazdu.
Zastanawiasz się pewnie po co sporządzana jest umowa kupna-sprzedaży pojazdu. Przecież można się dogadać słownie i dobić targu. Owszem, jednak warto mieć wszystkie ustalenia spisane na papierze i podpisane przez każdą ze stron.
Zgodnie z podpisaną umową kupna-sprzedaży pojazdu osoba sprzedająca samochód zobowiązuje się, że przenosi własność samochodu na kupującego i wyda przedmiot umowy kupującemu. Natomiast kupujący potwierdza, że za wydany przedmiot zapłaci określoną w umowie sumę pieniędzy.
Sprzedawca po okazaniu dokumentu potwierdzającego sprzedaż samochodu, w tym przypadku będzie to umowa kupna-sprzedaży pojazdu będzie mógł bez najmniejszego problemu wyrejestrować samochód, który właśnie sprzedał. Najlepiej do Wydziału Komunikacji udać się w ciągu 30 dni od daty sprzedaży auta. Ponadto umowa kupna-sprzedaży samochodu będzie także potrzebna podczas zgłoszenia sprzedaży auta u ubezpieczyciela, na co sprzedający ma 14 dni.
Natomiast osoba kupująca ze swoim egzemplarzem umowy kupna-sprzedaży samochodu udaje się do urzędu, aby zarejestrować kupiony samochód, na co również ma 30 dnia od dnia, w którym podpisana została umowa kupna-sprzedaży samochodu. Umowa kupna-sprzedaży pojazdu jest wymagana, aby móc dopełnić wszelkich formalności.
Jak widzicie, sporządzenie umowy jest konieczne i bardzo potrzebne zarówno jednej, jak i drugiej stronie. Wystarczy wydrukować i wypełnić wzór umowy kupna-sprzedaży dostępny na naszej stronie i problem z głowy.
Umowa kupna-sprzedaży pojazdu – jakie dane powinna zawierać?
Warto w umowie kupna-sprzedaży zawrzeć jak najwięcej elementów, gdyż wtedy interesy jednej, jak i drugiej strony są lepiej chronione. Podstawowy wzór umowy kupna-sprzedaży samochodu zawiera następujące elementy:
- data oraz miejscowość; data jest ważna ze względu na późniejszy czas na zarejestrowanie samochodu; kupujący ma 30 dni na zarejestrowanie auta; w przypadku miejsca podaje się miejscowość, gdzie była zawierana umowa kupna-sprzedaży samochodu;
- zaleca się także podanie godziny transakcji, pozwala to na rozwianie jakichkolwiek wątpliwości, gdyby okazało się, że w dniu podpisania umowy dokonano jakiegoś wykroczenia drogowego; dzięki godzinie na umowie można określić kto był sprawcą tego zdarzenia;
- szczegółowe dane sprzedającego;
- szczegółowe dane kupującego;
- dokładny opis pojazdu, będącego przedmiotem zawieranej transakcji: marka i model samochodu, rok produkcji pojazdu, nr VIN, nr nadwozia, nr silnika, nr rejestracyjny, nr karty pojazdu, przebieg samochodu spisany w dniu zawierania transakcji, kolor samochodu itp.;
- cena, jaką ustalono w umowie za sprzedaż samochodu; cena musi być podana w formie wartościowej i słownie; nie warto zaniżać wartości pojazdu mimo iż od ceny naliczany jest podatek od kupna samochodu, który uiszcza kupujący;
- oświadczenie Sprzedającego, że nie ma żadnych obciążeń finansowych i prawnych związanych z przedmiotem transakcji;
- oświadczenie osoby kupującej; kupujący musi potwierdzić, że wie w jakim stanie technicznym jest samochód;
- adnotacja o stanie technicznym pojazdu, warto wypisać usterki jakie posiada pojazd, jakich dokonano napraw, albo podać które elementy wyposażenia są niesprawne;
- adnotacja odnośnie tego, kiedy nastąpi przekazanie pojazdu kupującemu;
- ustalenie, czy to Kupujący czy Sprzedający ponosi koszty zawarcia umowy;
- własnoręczne podpisy każdej ze stron.
Warto również wiedzieć o tym, że w momencie przekazania przez Sprzedającego własności samochodu i kluczyków, musi on również przekazać kupującemu:
- dowód rejestracyjny pojazdu;
- kartę samochodu;
- potwierdzenie, że zawarte było ubezpieczenie OC i uiszczona została za nie należyta opłata.
Umowa kupna-sprzedaży samochodu może być sporządzona bardzo różnie. Nie ma jednego powszechnie obowiązującego wzoru umowy kupna-sprzedaży samochodu. Najważniejsze jest jednak, aby zawrzeć w umowie informacje na temat kupującego, sprzedającego, przedmiotu transakcji i wysokości ceny. Pozostałe elementy są dodatkowe i mają stanowić zabezpieczenie interesów zarówno sprzedającego, jak i kupującego. Dlatego też nasz wzór umowy kupna-sprzedaży samochodu został dopełniony o kilka punktów, jeśli jednak uważasz, że są one niepotrzebne możesz je wyrzucić i zawrzeć w umowie kupna-sprzedaży pojazdu tylko niezbędne informacje.
Zobacz także: Upoważnienie do sprzedaży samochodu – Wzór