Dlaczego warto ogłosić upadłość konsumencką?



W ostatnim czasie szalejąca na rynku inflacja, regularne podnoszenie stóp procentowych kredytów spowodowała wzrost kosztów życia niejednego z nas. Z pewnością istnieje gros osób, które zaciągając zobowiązanie miały świadomość, że ustalona rata jest maksymalnym obciążeniem, na jakie można sobie pozwolić.

Bieżąca sytuacja spowodowała natomiast, iż rośnie liczba osób, których aktualne zobowiązania przekraczają możliwości majątkowe i zarobkowe i prowadzą do powstania stanu niewypłacalności. Aktualna sytuacja ma wpływ również na to, iż w wielu przypadkach np. ustalone ugodą spłaty i tak już zaległych rat zobowiązań rosną, co pogłębia problemy finansowe dłużników. Wielu osobom sytuacja taka wydaje się niemal bez wyjścia. Tak jednak nie jest.

Coraz większą popularnością cieszy się instytucja upadłości konsumenckiej, która ma z zasady prowadzić do całkowitego oddłużenia. Zmienione w ostatnim czasie przepisy ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe powoduję, iż coraz łatwiej konsumenci mogą uzyskać oddłużenie i pozbyć się rosnącego zadłużenia. Oczywiście należy liczyć się, iż konsekwencją ogłoszenia upadłości będzie utrata majątku, jednakże prawo chroni w odpowiedni sposób np. osoby, które posiadając nieruchomość służącą do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych, mogą w wyniku ogłoszenia upadłości utracić dach nad głową.

Główną i najważniejszą korzyścią z ogłoszenia upadłości jest wyzbycie się zadłużenia i uzyskanie równowagi finansowej. Po złożeniu kompletnego wniosku zawieszeniu ulegają wszczęte postępowania sądowe i komornicze, przestają biec odsetki od bieżących zadłużeń, wierzyciele nie mają możliwości skutecznego złożenia pozwu o zapłatę, czy uzyskania nakazu zapłaty. Osoba, której uda się uzyskać oddłużenie (a jak wynika z dotychczasowych analiz postanowień sądów upadłościowych sądy te coraz chętniej oddłużają konsumentów), odzyskuje z pewnością komfort psychiczny, bowiem nawet w sytuacji gdy sąd zarządzi częściową spłatę zobowiązań rozkładając ją na stosowne raty, będą one uwzględniały bieżącą sytuację i możliwości zarobkowe upadłego, jak i sytuację gospodarczą. Powoduje to także, iż upadły nie będzie musiał się obawiać o to, iż konieczność spłaty rat przerośnie uzyskiwane przez niego środki pieniężne otrzymywane np. w ramach wynagrodzenia, bowiem sąd w takiej sprawie zbada sytuację konsumenta, uwzględniając też konieczność zabezpieczenia i pozostawienia mu środków na pokrycie bieżącego minimum potrzeb życiowych.

Warto zaznaczyć, iż uzyskanie oddłużenia oprócz tego, iż przywraca komfort życia upadłemu, który bez długów w przyszłości zabezpiecza sobie spokojną starość, kiedy na emeryturze można skorzystać z tego, co udało się przez całe życie zgromadzić, jak również powoduje, że spadkobiercy po śmierci nie będą musieli martwić się, iż otrzymają w spadku długi.

Co istotne, złożenie do sądu wniosku o upadłość konsumencką wiąże się jedynie z uiszczeniem opłaty sądowej w kwocie 30,00 zł.

Jeżeli są Państwo zainteresowani umorzeniem swoich długów, zapraszamy do kontaktu z Kancelarią Radcy Prawnego Natalii Zielmachowicz. Grono specjalistów z naszej Kancelarii w dziedzinie upadłości konsumenckiej pomoże Państwu wyjść z długów, zyskać spokój i nowy start w życiu.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się swoją opinią!

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba opinii:

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *