Jak złożyć wniosek o upadłość konsumencką?Złożenie wniosku o upadłość konsumencką jest niezbędnym krokiem do tego, aby ogłosić taką upadłość jako osoba fizyczna. Jakie informacje muszą być umieszczone w takim właśnie wniosku? Gdzie powinno się go złożyć? Jak można otrzymać pomoc związaną z jego przygotowaniem?

Informacje, które muszą znaleźć się we wniosku

Co do zasady wniosek o upadłość konsumencką – https://upadlosci-ekspert.pl/2023/01/18/wniosek-o-upadlosc-konsumencka/ musi zawierać szczegółowe informacje o sytuacji finansowej dłużnika. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej powinien zawierać następujące informacje:

  • Dane osobowe – we wniosku należy podać imię i nazwisko dłużnika, jego adres oraz inne dane, na przykład kontaktowe.
  • Informacje finansowe – wniosek powinien zawierać szczegółowy wykaz aktywów, czyli majątku dłużnika oraz jego pasywów, w tym wszelkich niespłaconych długów lub pożyczek. Powinien między innymi obejmować informacje o wszelkich nieruchomościach, pojazdach, rachunkach bankowych i pozostałych aktywach posiadanych przez dłużnika.
  • Dochody i wydatki – wniosek o upadłość konsumencką powinien zawierać informacje o dochodach dłużnika, w tym o jego wynagrodzeniu lub innych źródłach utrzymania. Powinien również zawierać informacje o wydatkach dłużnika, takich jak czynsz, media i inne wydatki na utrzymanie.
  • Postępowanie sądowe, windykacyjne, komornicze – wniosek powinien zawierać informacje o wszelkich toczących się postępowaniach, takich jak pozwy sądowe lub zajęcia komornicze.
  • Inne informacje – ponadto wniosek może również zawierać wszelkie inne istotne informacje, takie jak informacje medyczne lub opis innych okoliczności, które przyczyniły się do sytuacji finansowej dłużnika.

Również wniosek o upadłość konsumencką może być uzupełniony o załączniki potwierdzające sytuację finansową dłużnika.

Wniosek o upadłość konsumencką – gdzie złożyć?

Aktualnie wniosek o upadłość konsumencką składa się za pośrednictwem internetu z wykorzystaniem dedykowanej do tego celu platformy opracowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Skorzystaj z pomocy specjalistów

Należy pamiętać o tym, aby podczas wypełniania wniosku o ogłoszenie upadłości być jak najbardziej ostrożnym i dokładnym, ponieważ wszelkie nieścisłości lub pominięcia mogą opóźnić proces lub skutkować odrzuceniem wniosku. W takim przypadku trzeba będzie ponownie go wypełnić.

Wobec tego często zaleca się współpracę z doświadczonym doradcą upadłościowym lub prawnikiem posiadającym doświadczenie w prawie upadłościowym, aby upewnić się, że wniosek o upadłość konsumencką jest kompletny.

Materiał zewnętrzny

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się swoją opinią!

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba opinii:

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.