Jak napisać gratulacje?Gratulacje wręczyć możemy z wielu różnych okazji, aby wyrazić nasz podziw dla drugiej osoby. Przyczyny, dla których decydujemy się na wręczenie drugiej osobie gratulacji mogą być bardzo różne – aby nie popełnić gafy warto jednak wiedzieć, w jaki sposób odpowiednio je przygotować.

Czym są gratulacje? 

Zanim przejdziemy dalej, warto przypomnieć sobie, jaka jest gratulacje – definicjaGratulacje to nic innego, jak po prostu szczególna forma życzeń –  pisemne (choć obecnie spotyka się także ustne) wyrażenie uznania wobec kogoś z uwagi na osiągnięty przez niego sukces, lub ważne wydarzenie życiowe. W zależności od tego, do kogo kierujemy nasze gratulacje, mogą one przybrać formę swobodną lub oficjalną. Niezależnie od tego, w jakiej formie je piszemy, zazwyczaj wystarczy zamknąć je w zaledwie kilku zdaniach.

Gratulacje pisemne mogą być złożone na papierze, w formie listu, jak i w wersji elektronicznej, na przykład za pomocą wiadomości SMS, czy E-mail. Gratulacje układ mają dość charakterystyczny – pisząc je nie możemy zapomnieć o kilku konkretnych elementach.

W jaki sposób napisać gratulacje? Schemat

O jakich konkretnie elementach mowa? Przede wszystkim nie wolno zapomnieć o oznaczeniu nadawcy i odbiorcy – gratulacje trafią dzięki temu do konkretnej osoby, która rozpozna ich nadawcę. Nie może też zabraknąć informacji, z jakiego powodu są one składane. Zastanawiając się, jak napisać gratulacje nie możemy zapomnieć także o rzeczach takich, jak:

  • Bezpośredni zwrot do adresata
  • Wyrażenie uznania wobec osiągnięcia adresata
  • Złożenie życzeń na przyszłość
  • Pozdrowienie
  • Własnoręczny podpis

Czego można gratulować? Powodów do złożenia gratulacji jest naprawdę bardzo wiele – awans, pomyślne zakończenie projektu, narodziny dziecka, udany występ w zawodach sportowych – to tylko niektóre z nich. 


Gratulacje wzór
Gratulacje z okazji zdania matury – wzór

Przykłady gratulacji formalnych i nieformalnych 

Poniżej prezentujemy przykładowe gratulacje w formie formalnej i nieformalnej. Mamy nadzieję, że zaprezentowane przez nas przykłady w zrozumiały sposób zademonstrują, w jaki sposób napisane powinny być przykładowe gratulacje. Liczy się tu krótka i zrozumiała forma, dzięki której ich odbiorca poczuje się doceniony. 

Gratulacje – wzór formalny 1

Szanowny Panie Doktorze!

Składam najszczersze gratulacje z okazji świeżo uzyskanego tytułu doktora nauk socjologicznych. Jestem przekonany o tym, iż Pańska praca dyplomowa znajdzie poklask wśród środowisk naukowych, a Pana dalsze ustalenia i badania korzystnie wpłyną na rozwój pozytywnych postaw w społeczeństwie.

Załączam wyrazy szacunku i życzę dalszych sukcesów
Jan Kowalski


Gratulacje – wzór formalny 2 

Szanowny panie Piotrze!

Gratulujemy serdecznie zakwalifikowania się do dalszego etapu konkursu historycznego “Wiedza o Polsce”. Z niecierpliwością czekamy na to, jak się pan zaprezentuje w kolejnej rundzie i życzymy dalszych sukcesów.

Z wyrazami szacunku
Komitet Organizacyjny


Gratulacje – wzór nieformalny 1

Piotrek!

Przyjmij najszczersze gratulacje z okazji ukończenia osiemnastego roku życia! Wkraczasz na nową ścieżkę życia, jednak jesteśmy przekonani, że poradzisz sobie z każdym czekającym na Ciebie wyzwaniem. Z niecierpliwością czekamy, by zobaczyć, jak realizują się Twoje marzenia!

                        Pozdrawiamy
Ciocia i Wujek


Gratulacje – wzór nieformalny 2 

Droga Paulinko!

Olbrzymie gratulacje z okazji zaliczenia przez Ciebie egzaminu maturalnego. Życzę Ci dalszych sukcesów w nauce i osiągnięć, z których będziesz mogła być dumna. Pamiętaj, że zawsze możesz liczyć na moją pomoc.

                        Twoja babcia

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się swoją opinią!

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba opinii:

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.