Jak napisać gratulacje?
Spis treści:
Gratulacje wręczyć możemy z wielu różnych okazji, aby wyrazić nasz podziw dla drugiej osoby. Przyczyny, dla których decydujemy się na wręczenie drugiej osobie gratulacji mogą być bardzo różne – aby nie popełnić gafy warto jednak wiedzieć, w jaki sposób odpowiednio je przygotować.
Czym są gratulacje?
Zanim przejdziemy dalej, warto przypomnieć sobie, jaka jest gratulacje – definicja. Gratulacje to nic innego, jak po prostu szczególna forma życzeń – pisemne (choć obecnie spotyka się także ustne) wyrażenie uznania wobec kogoś z uwagi na osiągnięty przez niego sukces, lub ważne wydarzenie życiowe. W zależności od tego, do kogo kierujemy nasze gratulacje, mogą one przybrać formę swobodną lub oficjalną. Niezależnie od tego, w jakiej formie je piszemy, zazwyczaj wystarczy zamknąć je w zaledwie kilku zdaniach.
Gratulacje pisemne mogą być złożone na papierze, w formie listu, jak i w wersji elektronicznej, na przykład za pomocą wiadomości SMS, czy E-mail. Gratulacje układ mają dość charakterystyczny – pisząc je nie możemy zapomnieć o kilku konkretnych elementach.
W jaki sposób napisać gratulacje? Schemat
O jakich konkretnie elementach mowa? Przede wszystkim nie wolno zapomnieć o oznaczeniu nadawcy i odbiorcy – gratulacje trafią dzięki temu do konkretnej osoby, która rozpozna ich nadawcę. Nie może też zabraknąć informacji, z jakiego powodu są one składane. Zastanawiając się, jak napisać gratulacje nie możemy zapomnieć także o rzeczach takich, jak:
- Bezpośredni zwrot do adresata
- Wyrażenie uznania wobec osiągnięcia adresata
- Złożenie życzeń na przyszłość
- Pozdrowienie
- Własnoręczny podpis
Czego można gratulować? Powodów do złożenia gratulacji jest naprawdę bardzo wiele – awans, pomyślne zakończenie projektu, narodziny dziecka, udany występ w zawodach sportowych – to tylko niektóre z nich.
Przykłady gratulacji formalnych i nieformalnych
Poniżej prezentujemy przykładowe gratulacje w formie formalnej i nieformalnej. Mamy nadzieję, że zaprezentowane przez nas przykłady w zrozumiały sposób zademonstrują, w jaki sposób napisane powinny być przykładowe gratulacje. Liczy się tu krótka i zrozumiała forma, dzięki której ich odbiorca poczuje się doceniony.
Gratulacje – wzór formalny 1
Szanowny Panie Doktorze!
Składam najszczersze gratulacje z okazji świeżo uzyskanego tytułu doktora nauk socjologicznych. Jestem przekonany o tym, iż Pańska praca dyplomowa znajdzie poklask wśród środowisk naukowych, a Pana dalsze ustalenia i badania korzystnie wpłyną na rozwój pozytywnych postaw w społeczeństwie.
Załączam wyrazy szacunku i życzę dalszych sukcesów
Jan Kowalski
Gratulacje – wzór formalny 2
Szanowny panie Piotrze!
Gratulujemy serdecznie zakwalifikowania się do dalszego etapu konkursu historycznego “Wiedza o Polsce”. Z niecierpliwością czekamy na to, jak się pan zaprezentuje w kolejnej rundzie i życzymy dalszych sukcesów.
Z wyrazami szacunku
Komitet Organizacyjny
Gratulacje – wzór nieformalny 1
Piotrek!
Przyjmij najszczersze gratulacje z okazji ukończenia osiemnastego roku życia! Wkraczasz na nową ścieżkę życia, jednak jesteśmy przekonani, że poradzisz sobie z każdym czekającym na Ciebie wyzwaniem. Z niecierpliwością czekamy, by zobaczyć, jak realizują się Twoje marzenia!
Pozdrawiamy
Ciocia i Wujek
Gratulacje – wzór nieformalny 2
Droga Paulinko!
Olbrzymie gratulacje z okazji zaliczenia przez Ciebie egzaminu maturalnego. Życzę Ci dalszych sukcesów w nauce i osiągnięć, z których będziesz mogła być dumna. Pamiętaj, że zawsze możesz liczyć na moją pomoc.
Twoja babcia
Udostępnij: