Jak napisać opinię?



Termin opinia w oficjalnym języku urzędowym bardzo często występuje wymiennie z ekspertyzą. To skojarzenie potwierdza, jak ważną opinia może pełnić funkcję poznawczą, klasyfikującą i oceniającą. Mimo, że zawiera ona aspekt subiektywny opinia traktowana jest bardzo poważnie i może mieć duży wpływ na osobę, której dotyczy.

Co to jest opinia?

Opinia lub ekspertyza to pisemna forma poglądów autora na zadany temat. W życiu publicznym opinia najczęściej stosowana jest do oceny problemów prawnych. Cechą charakterystyczną opinii jest propozycja rozwiązania danego problemu, czy kwestii prawnej. Równie często opinia stosowana jest w szkole jako narzędzie oceny opisowej ucznia. Jest ona również ważnym narzędziem stosowanym na rynku pracy i stanowi element referencji dla pracownika. Mimo że opinia ma charakter subiektywny, aby w pełni realizowała swoje zadania, musi naświetlać wszystkie strony przedmiotu opinii. 

Zobacz także: Jak napisać prośbę?

Jak napisać opinię? – wzór

Aby zrozumieć jak napisać opinię warto porównać ją z innymi schematami, choćby z odwołaniem. Schemat opinii zawiera stałe elementy skomponowane bardzo przejrzyście, a jego rytm ma wprowadzić jasny i spójny przekaz. 

Wzór opinii jest następujący:

  • opinia w lewym górnym rogu musi zawierać miejsce oraz datę napisania opinii a także dane autora opinii
  • na środku należy napisać tytuł, czyli słowo Opinia
  • w kolejnym akapicie musi znaleźć się przedstawienie osoby, stanowiącej przedmiot opinii oraz informacja o relacji jaka istnieje pomiędzy autorem opinii a osobą, której ona dotyczy
  • kolejny akapit powinien zawierać krótką charakterystykę osoby a następnie ocenę jej zdolności, umiejętności oraz wady i zalety
  • następnie opinia wymaga krótkiej oceny, niejako podsumowania i subiektywnego punktu widzenia 
  • na koniec autor pracy musi się podpisać
Zobacz także: Opinia o pracowniku - jak napisać?

Jak napisać opinię? – przykłady

Opinia na temat pracownika może zawierać przykładowy akapit: Obserwując przy pracy Pana/Panią XYZ należy stwierdzić, że wyróżnia się sumiennością i zaangażowaniem w wykonywanie swoich obowiązków. Pracując pod presją wykazuje się kreatywnością, zdolnościami organizacyjnymi oraz tempem podejmowania decyzji, nawet trudnych. Samodzielność i łatwość w podejmowaniu decyzji sprawia, że Pan/Pani XYX stanowi przykład pracownika, któremu można powierzyć najbardziej skomplikowane i angażujące zadania. Pracownik wykazuje się również dużymi umiejętnościami interpersonalnymi, które sprawiają, że można mu powierzać zadania wizerunkowe, kreujące opinie o firmie. Doskonale sprawdza się również w kontaktach z pracownikami, wewnątrz firmy oraz klientami firmy. 

Opinia o uczniu wymaga szczególnej uwagi a jej treść powinna być wyważona i obiektywna. Przykładowy akapit mógłby brzmieć: XYZ jest pogodnym i otwartym dzieckiem, chociaż bardzo żywiołowym. Posiada bogatą wyobraźnię i daje temu wyraz na lekcjach. W stosunku do kolegów jest uczynny i pomocny, szczególnie gdy zostanie poproszony o pomoc. Lubi być w centrum zainteresowania a jego żywiołowość sprawia, że z łatwością mu się to udaje. Jest lubiany przez rówieśników i doceniany przez nauczycieli. 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się swoją opinią!

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba opinii:

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *