Jak sprawdzić BIK za darmo?Jeśli kiedykolwiek brałeś kredyt lub pożyczkę i spłacałeś ją zawsze w terminie to nie masz się czym martwić. Twoja historia w BIK jest czysta. Jeśli jednak nie byłeś terminowy w spłacie kredytu lub pożyczki to wiedz, że wszystko zostało odnotowane przez Biuro Informacji Kredytowej. Poniżej postaramy się wyjaśnić czym jest BIK i dlaczego tak ważne jest dbanie o historię kredytową, która jest w nim zapisana.

Historia kredytowa

Instytucje finansowe sprawdzają historię kredytową klientów, aby móc dokonać ich oceny. Dotychczasowe zobowiązania są tak samo ważne, jak aktualna sytuacja finansowo-ekonomiczna przyszłego kredytobiorcy. Mimo wysokich i stabilnych dochodów decyzja kredytowa nie zawsze jest pozytywna. Ogromne znaczenie w tym względzie ma również wzorowa reputacja, to ona wpływa na to, że kolejne zobowiązania będą tańsze, a od kredytobiorców nie wymaga się aż tylu formalności.

Jak sprawdzić za darmo, czy jestem w BIK?

Dane zgromadzone w BIK (Biuro Informacji Kredytowej) pozyskiwane są od banków i firm pożyczkowych. Klienci składając wnioski o kredyt albo pożyczkę udostępniają wiele informacji m.in. dane osobowe, a także dane o ilości zaciągniętych kredytów. W BIK rejestrowane są również dane dotyczące samego kredytu, czyli data kiedy został on udzielony, na ile rat udzielono kredytu, w jakiej walucie, a także jaki jest planowany termin spłaty. Poręczyciele kredytów również są odnotowywani w bazie BIK, gdyż odpowiadają oni w takim samym stopniu jak kredytobiorca za terminową spłatę kredytu.

Wraz z udzieleniem kredytu kredytobiorcy zaczyna się tworzyć historia kredytowa. W systemie odnotowywane są wszystkie wpłaty, dzięki czemu wiadomo jak klient radzi sobie ze spłatą zaciągniętego kredytu. Jeśli klient terminowo obsługuje zadłużenie to jego historia jest pozytywna. W momencie, gdy pojawiają się jakiekolwiek opóźnienia w spłacie kredytu historia jest negatywna. Dane do BIK trafiają minimum raz w miesiącu, aż do chwili spłacenia zobowiązania.

Jakie informacje są zawarte w raporcie BIK?

Wszystko uzależnione jest od tego, czy klient wyraził zgodę, aby jego dane były przetwarzane. Jeśli to tak, to dane na temat wszystkich wcześniejszych zobowiązań będą widoczne w rejestrze. Jeżeli klient dokonywał terminowych spłat, to wręcz wskazane jest, aby wyraził on zgodę na przetwarzanie danych, gdyż będą one miały pozytywny wpływ na reputację klienta. A co za tym idzie w przyszłości będzie on mógł liczyć na lepsze warunki finansowania.

Inaczej wygląda sytuacja, gdy kredyty nie były spłacane terminowo. W momencie, gdy klient spóźnił się ze spłatą więcej niż 60 dni, czyli upłynęło 30 dni od momentu poinformowania klienta przez kredytodawcę, że ma on zamiar przetwarzać te informacje, dane te będą widoczne w bazie BIK przez okres 5 lat i klient nie musi na to wyrazić zgody.

Sprawdzanie BIK online – jak założyć konto?

W celu uzyskania swojej historii kredytowej BIK musisz udać się na stronę BIK – https://www.bik.pl/pobierz-raport-bik, przejść w dół do sekcji „Jak pobrać raport” i kliknąć „Wypełnij formularz”.
Wyświetli się nowe okno, w którym należy postępować zgodnie z poleceniami. W następnych krokach będziesz musiał podać swoje dane. Później konieczne jest wybranie rodzaju konta. BIK oferuje trzy rodzaje konta: darmowe, próbne na 60 dni oraz premium.

Na początek warto skorzystać za darmo z konta próbnego, bo jak sama nazwa mówi nic nas to nie będzie kosztowało, a uzyskamy dostęp do ciekawych funkcji. Na końcu konieczne jest wybranie formy, za pomocą której potwierdzimy dane osobowe.

sprawdzenie BIK
logowanie bik
zakładanie konta BIK

BIK oferuje 3 rodzaje kont

 1. Darmowe konto podstawowe
  Konto podstawowe daje możliwość aktywowania alertów BIK, które mają chronić przed wyłudzeniem kredytu. Użytkownik może nabyć rozszerzony raport z całą historią kredytową. Raz na 6 miesięcy można również uzyskać ustawowe informacje o historii kredytowej. Istnieje również możliwość zakupienia raportu z profilem kredytowym za kwotę 36 zł oaz raportu BIK Pass w cenie 23 zł.
 2. Darmowe konto próbne
  Konto próbne BIK pozwala użytkownikowi przetestować wszystkie zalety konta premium całkowicie za darmo przez okres 60 dni. Po upływie tego czasu można przejść na Konto Premium, albo przejść po prostu na bezpłatne Konto Podstawowe.
  Konto próbne przez 60 dni pozwala na korzystanie z alertów związanych z historią kredytową. Możliwe jest pobranie profilu kredytowego i oceny punktowej, a także uzyskanie raportu BIK Pass.
 3. Konto Premium
  Konto Premium ma dokładnie takie same funkcje jak konto próbne. Konto to pozwala na ciągłe kontrolowanie swojej sytuacji i historii kredytowej. Użytkownik otrzymuje alerty z ochroną przez cały rok i to w cenie konta. Użytkownik może bez dodatkowych opłat pobrać 12 raportów z oceną punkową (koszt kolejnego raportu 4,99 zł) i 3 raporty BIK Pass (koszt kolejnego raportu 3,99 zł).

Nie ważne jakie konto wybierze użytkownik i tak w każdym przypadku konieczne jest potwierdzenie tożsamości. Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo.

Potwierdzenie danych osobowych w BIK

BIK daje możliwość potwierdzenia danych za pomocą różnych sposobów. Sam możesz zdecydować, z którego sposobu Ty skorzystasz.

 • Weryfikacja na podstawie skanu dokumentu tożsamości
  Korzystając z tego sposobu musisz mieć przygotowany skan dokumentu tożsamości. Skan musi być dołączony do formularza rejestracji. W kolejnym kroku należy wykonać przelew weryfikacyjny na kwotę 1 zł. Pamiętaj, że przelew musi być wykonany z rachunku osobistego. Na e-maila otrzymasz wiadomość z linkiem aktywacyjnym, ale tylko wtedy, gdy dane jakie posiada bank będą w pełni zgodne z danymi wpisanymi w formularzu rejestracyjnym. Po kliknięciu w link aktywacyjny otrzymasz jeszcze wiadomość SMS z kodem autoryzacyjnym. Kod należy wpisać w formularz rejestracyjny. Pozostaje ustawić hasło do logowania i gotowe, weryfikacja zakończona.
 • Weryfikacja na podstawie listu poleconego
  W tym sposobie w formularzu rejestracyjnym należy potwierdzić adres, na który zostanie wysłany list. Otrzymasz list, w którym znajdziesz kod weryfikacyjny, a na e-maila dostaniesz link aktywacyjny. Po kliknięciu w link zostaniesz poproszony o wpisanie kodu z listu. W wiadomości SMS otrzymasz kod autoryzacyjny. Po wpisaniu kodu, należy ustawić hasło do logowania, weryfikacja zakończona.

Jeżeli aktywacja konta przebiegnie bez żadnych komplikacji, to będzie można pobrać z bazy BIK informacje na swój temat. Wystarczy zalogować się na swoje konto używając do tego loginu (adres e-mail) i samodzielnie ustalonego hasła .

Dlaczego warto pobrać raport w BIK?

 • najważniejszym elementem jest możliwość sprawdzenia swojej historii kredytowej,
 • w łatwy sposób, możemy oszacować szanse na uzyskanie kredytu lub dodatkowej pożyczki,
 • sprawdzimy informacje na temat naszego zadłużenia oraz to, czy ktoś nie wyłudził pożyczki posługujących się naszymi danymi osobowymi,
 • dowiemy się jakie dane osobowe są widoczne dla banków oraz pozostałych instytucji pożyczkowych.

Jak wynika z naszego artykułu samo założenie konta w BIK i korzystanie z usług nie jest jakieś skomplikowane i nie wymaga większego wysiłku. Wszystkiego można dokonać bez wychodzenia z domu, co jest bardzo wygodne. Natomiast samo używanie konta nie przysporzy Tobie żadnych problemów, gdyż jest ono bardzo intuicyjne.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się swoją opinią!

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba opinii:

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.