Jak wypowiedzieć umowę na sprzedaż energii elektrycznej?W obecnym świecie nie da się żyć i normalnie funkcjonować bez energii elektrycznej. Dlatego też konieczne jest podpisanie umowy na sprzedaż energii elektrycznej. Trzeba jednak pamiętać o tym, że tak jak każdą umowę tak również umowę na sprzedaż energii elektrycznej można wypowiedzieć. Warto jednak wiedzieć, kiedy to należy zrobić i na co zwrócić uwagę. 

Kiedy należy wypowiedzieć umowę na sprzedaż energii elektrycznej?

Bardzo ważne jest, aby w momencie zmiany miejsca zamieszkania dokonać wypowiedzenia umów na media. W tzw. mediach znajduje się także energia elektryczna. W momencie zmiany mieszkania, osoba na którą była podpisana umowa na sprzedaż energii elektrycznej ma dwa wyjścia:

  • wypowiedzieć umowę na sprzedaż energii elektrycznej – wybierając tę opcję konieczne jest wypełnienie i złożenie wniosku wypowiedzenia w siedzibie obsługi klienta, wypowiedzenie można również wysłać pocztą tradycyjną, albo mailem. Po złożeniu wypowiedzenia do mieszkania przysyłana jest ekipa, która demontuje liczniki. Chęć ponownego podpisania umowy na dostawę energii elektrycznej będzie wiązała się z tym, że konieczne będzie zainstalowanie nowych liczników, na wniosek nowego najemcy lokalu.
  • przepisać umowę na inną osobę np. nowego najemcę lokalu, albo nowego właściciela w przypadku sprzedaży mieszkania.

Wypowiedzenie umowy na czas określony i nieokreślony

Bez obaw możliwe jest wypowiedzenie zarówno umowy zawartej na czas nieokreślony, jak i na czas określony. Jednak zanim się zdecydujesz wypowiedzieć umowę na sprzedaż energii elektrycznej sprawdź dokładnie jej warunki. Niekiedy zbyt szybkie wypowiedzenie umowy będzie wiązało się z negatywnymi skutkami, zastanów się czy warto rozwiązać umowę, czy lepiej poczekać do jej zakończenia. 

Umowa na czas nieokreślony

Jeśli masz podpisaną umowę na czas nieokreślony na sprzedaż energii elektrycznej to jesteś w bardzo dobrej sytuacji. Przede wszystkim nie musisz obawiać się kar umownych, bo one Ciebie nie dotyczą. Jedyne co musisz zrobić, aby rozwiązać umowę to złożyć pisemne wypowiedzenie u obecnego dostawcy prądu.

Umowa na czas określony

Sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana jeśli masz podpisaną umowę na sprzedaż energii elektrycznej na czas określony. Niestety trzeba wziąć pod uwagę to, że rozwiązanie umowy będzie wiązało się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. W podpisanej przez Ciebie umowie powinieneś znaleźć wzmiankę na temat kary umownej, albo odszkodowania w przypadku przedwczesnego rozwiązania umowy. Warto zatem dobrze się zastanowić, czy opłacalne będzie rozwiązywanie umowy w szybszym terminie, czy może jednak korzystniej będzie poczekać do zakończenia umowy. 

Kara umowna wynosi 25 zł za każdy miesiąc, wydawać by się mogło, że to nie dużo. Jeśli podpisaliśmy umowę na 48 miesięcy i po pół roku będziemy chcieli ją rozwiązać to i tak zostaje nam jeszcze 42 miesiące za które będzie trzeba zapłacić karę umowną: 42 miesiące x 25 zł = 1050 zł. Sami musicie ocenić czy to dużo czy mało. 

Dokładnie czytajcie podpisywane umowy.

Co musi znaleźć się w wypowiedzeniu umowy?

Należy pamiętać o tym, że wypowiedzenie musi być sporządzone w formie pisemnej. Możesz skorzystać z gotowego wzoru dostępnego na stronie dostawcy energii elektrycznej, albo możesz sporządzić wypowiedzenie samodzielnie. W wypowiedzeniu powinny się znaleźć następujące elementy:

  • dokładne dane osoby, na którą była podpisana umowa (imię, nazwisko i dokładny adres, adres licznika);
  • warto również podać nr identyfikacyjny klienta;
  • numer identyfikacyjny licznika (PPE), znajdziesz go na fakturze;
  • nazwa i adres firmy, z którą była podpisana umowa;
  • w treści wypowiedzenia należy wskazać numer umowy i podać planowaną datę, kiedy ma zostać zakończona umowa; warto również podać stan odczytu licznika;
  • nie jest wymagane podawanie powodu wypowiedzenia;
  • można również podać nowy adres do korespondencji, jeśli uległ on zmianie.

Kiedy następuje rozwiązanie umowy na sprzedaż energii elektrycznej?

Jeśli wypowiedzenie umowy zostało odpowiednio sporządzone i złożone to umowa ulega rozwiązaniu wraz z ostatnim dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym wypowiedzenie wpłynęło do firmy. Wiążące jest w tym przypadku faktyczne wpłynięcie pisma do firmy, a nie data wysyłki. Jeżeli wysłałeś pismo 30 lipca, a do firmy dotarło ono 5 sierpnia, to umowa i tak zostanie rozwiązana dopiero 30 września. 

Czy ta strona była dla Ciebie przydatna?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba opinii:

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.