Jak napisać mail do wykładowcy?



Mail do wykładowcy jest czymś absolutnie podstawowym, aby dowiedzieć się na przykład o końcowej ocenie na zaliczenie przedmiotu lub egzaminu. Niewiele osób jednak wie, jak to dobrze zrobić. Wielu studentów zadaje sobie pytanie, jak napisać maila do wykładowcy. W niniejszym poradniku dowiesz się jak to zrobić, poprawnie napisać e-mail do wykładowcy wraz z wzorem i przykładami.

Jak napisać mail do wykładowcy?

Wśród porad dotyczących tego, jak napisać mail do wykładowcy, na pierwszym miejscu należy wyróżnić wysoką kulturę osobistą, które trzeba zawrzeć. Należy zatem stanowczo unikać potocznego słownictwa, jak również zwrotów typu siema czy witam, na początku wiadomości. Oprócz tego bardzo istotne jest, aby w sposób krótki i zwięzły przedstawić temat swojej wiadomości. Nierzadko zdarza się także, że wystarczy dowiedzieć od kolegów na roku, na przykład czego dotyczy egzamin oraz jakie są warunki zaliczenia przedmiotu. Wiadomość do wykładowcy jest zatem czymś absolutnie ostatecznym, przede wszystkim w sprawie konsultacji indywidualnych na zaliczenie przedmiotu.

Schemat maila do wykładowcy:

  1. temat wiadomości,
  2. zwrot grzecznościowy,
  3. treść wiadomości,
  4. pożegnanie,
  5. podpis.

Jakiego zwrotu użyć, pisząc do wykładowcy z konkretnym stopniem naukowym?

Ważne jest również, aby wiedzieć, jak napisać maila do wykładowcy profesora, magistra, oraz doktora, aby na samym początku wiadomości do wykładowcy posiadający stopień naukowy magistra użyć zwrotu Szanowny Panie Magistrze, do wykładowcy posiadający stopień naukowy profesora Szanowny Panie Profesorze, a do wykładowcy posiadający tytuł doktora, Szanowny Panie Doktorze. Kategorycznie nie można pomylić stopni naukowych, które są fatalnie odbierane przez wykładowców. 

  • Do profesora – Szanowny Panie Profesorze | Szanowna Pani Profesor,
  • Do doktora habilitowanego – Szanowny Panie Profesorze | Szanowna Pani Profesor,
  • Do doktora – Szanowny Panie Doktorze | Szanowna Pani Doktor,
  • Do magistra – Szanowny Panie | Szanowna Pani,

Jak zacząć maila do wykładowcy?

W sytuacji, gdy zamierzamy napisać maila do wykładowcy z prośbą najistotniejsze jest wiedzieć, jak zacząć. Po tym, jak już przedstawimy się z odpowiednią kulturą osobistą, warto później przejść do rzeczy. Jeśli tematem naszej wiadomości jest prośba, warto to wyartykułować w bardzo uprzejmy sposób, tak aby nie przekroczyć granicy pomiędzy studentem a wykładowcą. Prośba musi mieć charakter realistyczny, tak aby na przykład unikać bezpośrednich zwrotów typu, „co mogę zrobić, aby zaliczyć na 3”.  Warto również pamiętać, że profesorowie na swojej uczelni mają nawet kilkudziesięciu, a być może nawet kilkunastu wykładowców na roku. Trudno byłoby, aby zapamiętał on wszystkich swoich studentów, dlatego warto przypomnieć na początku wiadomości swoje imię i nazwisko, a także rok, na którym studiuje dany student. Pomaga to zatem zaoszczędzić czas i pozwala uzyskać szybszą odpowiedź w naszej sprawie. W swojej wiadomości zatem należy zachować zwięzłość i jasność, aby wykładowca dokładnie wiedział czego od niego oczekujemy. 

Jak zakończyć maila do wykładowcy?

Zakończenie maila do wykładowcy jest czymś bardzo istotnym. Należy przy tym jednocześnie podkreślić, jakie są nasze oczekiwania, a także w sposób bardzo kulturalny oddać swój należny szacunek dla profesora lub doktora. Nierzadko bardzo irytujący bywa czas oczekiwania na odpowiedź, dlatego też nie należy ponaglać wykładowcy, na przykład o wpisanie oceny do systemu elektronicznego. 

Gdy tematem naszej wiadomości jest na przykład termin egzaminu poprawkowego, warto wpierw uzyskać informacje od studentów czy pisanie egzaminu u tego wykładowcy jest w ogóle możliwe. Dlatego też na zakończenie maila warto wiedzieć, w jaki sposób można zaliczyć ten egzamin, jeżeli natomiast nie będzie to możliwe, profesor prawdopodobnie nie zrobi wyjątku i nie umożliwi nam specjalnie dla nas dodatkowego terminu poprawkowego. Podsumowując, zakończenie maila do wykładowcy jest sprawą indywidualną. 

Przykład maila:

Szanowny Panie Profesorze,
nazywam się Piotr Kowalski, jestem studentem 3 roku Wydziału Architektury oraz Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej na kierunku Inżynieria Zarządzania.

Nawiązując do naszej wczorajszej rozmowy, którą przeprowadziliśmy przed wykładem. Chciałbym ustalić termin egzaminu poprawkowego oraz dowiedzieć się o warunkach zaliczenia egzaminu.

Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź.
____________________
Z wyrazami szacunku,
Piotr Kowalski

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się swoją opinią!

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba opinii:

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *