Jak napisać przemówienie?
Niejednokrotnie w życiu przydarzyło się lub przydarzy Nam się stanięcie przed koniecznością wystąpienia publicznego i wygłoszenia przemówienia. Czy można się do tego przygotować i jak powinno takie przygotowania wyglądać? Jak napisać przemówienie, które trafi do wszystkich słuchaczy?
W skrócie:
Jak napisać dobre przemówienie?
Dobre przemówienie od samego początku powinno wzbudzić zainteresowanie naszych słuchaczy. Dlatego też na przed przystąpienie do jego formułowania, watro zastanowić się, kto będzie naszą publicznością. Przykładowo: Jak napisać przemówienie do rówieśników? Zastanówmy się, co interesuje Nas w temacie, co dla Nas wydaje się być najciekawsze i na kanwie tego, osadźmy pozostałą część wypowiedzi. Warto zastanowić się, dlaczego ten temat może wydawać się dla nas interesujący, jak możemy wykorzystać wiedze w nim przekazywaną lub co chcielibyśmy osiągnąć. W przemówieniu do rówieśników należy używać języka, jakim My się posługujemy w życiu codziennym w kontaktach z równolatkami, warto stosować również 1. osobę liczby mnogiej. Tym sposobem pozbędziemy się zbędnego dystansu.
Zobacz także: Jak napisać podanie?
Schemat przemówienia – jak napisać przemówienie krok po kroku?
Przemówienie, jak każda inną bardziej rozbudowaną formie wypowiedzi- czy to pisanej, czy mówionej, powinniśmy osadzić na trzech filarach- wstępie, rozwinięciu i zakończeniu. Przemówienie nie musi być długie, aby zwrócić uwagę słuchaczy. Przykładem krótkiego przemówienia, które zapisało się w historii jest „Gettysburg Adress” z 1863 roku Abraham Lincolna.
Jak napisać wstęp?
Wstępem powinniśmy zainteresować Naszą publiczność. I to nie tylko samym tematem przemówienia- ale najlepiej również Naszą osobą i osobowością. Należy zatem zadbać, aby grono słuchaczy poczuło swoisty rodzaj więzi z Nami. By uzyskać taki efekt wstęp powinien zawierać przynajmniej jeden z poniższych chwytów:
- odwołanie się do życia prywatnego publiczności- przykładowo przez podanie przykładu z życia każdego z Nas, np. przez pytanie, czy komuś/wszystkim nie zdarzyło się…?,
- wykorzystanie chwytliwego żartu lub dowcipu- w szczególności wartościowe będą żarty, w które zostanie zaangażowana publiczność,
- zadanie tajemniczego pytania, zagadki,
- rozpoczęcie od krótkiej, acz wciągającej i intrygującej historii, która wzbudzi w uczestnikach ciekawość
Co zawrzeć w rozwinięciu?
Rozwinięcie jest częścią najdłuższa, opisującą lub wyjaśniająca problematykę zaznaczoną we wstępie. Z uwagi na to, że odbiorcy nie znają Naszego, często zawiłego toku rozumowania, warto spisać sobie wszystko, co chcemy powiedzieć w punktach, a następnie je usystematyzować, pogrupować i zhierarchizować, by Nasi słuchacze nie pogubili się w wątkach. Dobrym pomysłem jest przeplatanie ze sobą treści bardziej merytorycznych z lżejszymi, aby uczestnicy przemówienia mogli przyswoić przekazane im informacje. Jednocześnie zmiany natężenia merytoryki i emocjonalności przedstawianego zagadnienia zadziałają pozytywnie na utrzymanie zaangażowania słuchaczy.
Zakończenie przemówienia – przykłady podsumowań
Zakończenie, czy tez podsumowanie przemówienia, jest momentem skonsolidowanego streszczenia najważniejszych myśli zawartych w przemówieniu, które- Naszym zdaniem- winny być uznane przez publiczność za najważniejsze i najbardziej wartościowe. Kluczowym elementem, który powinien być zapamiętany przy konstruowaniu zakończenia przemówienia jest brak jego zapowiedzi- zapowiedź bowiem taka spowoduje, że uczestnicy zaczną szykować się do wyjścia, ich uwaga skupi się na kolejnych sprawach- nie na treści zakończenia.
Przykładami dobrego zakończenia są:
- krótka refleksja z osobistą historią, opisująca temat,
- szybka retrospekcja najważniejszych myśli
- trafne zdanie podsumowujące lub moralistyczne
Zobacz także: Jak napisać prośbę?
Przykłady przemówień publicznych
Jeśli nie mamy pomysłu na Nasze przemówienie, nie wiemy w jakim tonie powinno ono zostać przygotowane i wypowiedziane, powinniśmy zaczerpnąć ze znanych przemówień słynnych osób, których słowa zmieniały świat i porwały za sobą setki tysięcy osób. W tym miejscu warto wymienić najbardziej inspirujące współczesne przykładowe przemówienia:
- prezydenta USA Woodrowa Wilsona- orędzie do Kongresu z 8 stycznia 1918 roku,
- generała Charlesa de Gaulle’a wygłoszone 18 czerwca 1940 roku dla radia BBC,
- Winstona Churchilla z 20 sierpnia 1940 roku,
- prezydenta USA John F. Kennediego – tzw. „moon speech” (mowę księżycową) z 12 września 1963 roku,
- papieża Jana Pawła II – przemówienie w Yad Vashem z 200 roku,
- Steva Jobsa – przemówienie na Stanford University w 2005 roku.