Jak napisać przemówienie?



Niejednokrotnie w życiu przydarzyło się lub przydarzy Nam się stanięcie przed koniecznością wystąpienia publicznego i wygłoszenia przemówienia. Czy można się do tego przygotować i jak powinno takie przygotowania wyglądać? Jak napisać przemówienie, które trafi do wszystkich słuchaczy?

Jak napisać dobre przemówienie?

Dobre przemówienie od samego początku powinno wzbudzić zainteresowanie naszych słuchaczy. Dlatego też na przed przystąpienie do jego formułowania, watro zastanowić się, kto będzie naszą publicznością. Przykładowo: Jak napisać przemówienie do rówieśników? Zastanówmy się, co interesuje Nas w temacie, co dla Nas wydaje się być najciekawsze i na kanwie tego, osadźmy pozostałą część wypowiedzi. Warto zastanowić się, dlaczego ten temat może wydawać się dla nas interesujący, jak możemy wykorzystać wiedze w nim przekazywaną lub co chcielibyśmy osiągnąć. W przemówieniu do rówieśników należy używać języka, jakim My się posługujemy w życiu codziennym w kontaktach z równolatkami, warto stosować również 1. osobę liczby mnogiej. Tym sposobem pozbędziemy się zbędnego dystansu.

Zobacz także: Jak napisać podanie?

Schemat przemówienia – jak napisać przemówienie krok po kroku?

Przemówienie, jak każda inną bardziej rozbudowaną formie wypowiedzi- czy to pisanej, czy mówionej, powinniśmy osadzić na trzech filarach- wstępie, rozwinięciu i zakończeniu.  Przemówienie nie musi być długie, aby zwrócić uwagę słuchaczy. Przykładem krótkiego przemówienia, które zapisało się w historii jest „Gettysburg Adress” z 1863 roku Abraham Lincolna.

Jak napisać wstęp?

Wstępem powinniśmy zainteresować Naszą publiczność. I to nie tylko samym tematem przemówienia- ale najlepiej również Naszą osobą i  osobowością. Należy zatem zadbać, aby grono słuchaczy poczuło swoisty rodzaj więzi z Nami. By uzyskać taki efekt wstęp powinien zawierać przynajmniej jeden z poniższych chwytów:

  • odwołanie się do życia prywatnego publiczności- przykładowo przez podanie przykładu z życia każdego z Nas, np. przez pytanie, czy komuś/wszystkim nie zdarzyło się…?,
  • wykorzystanie chwytliwego żartu lub dowcipu- w szczególności wartościowe będą żarty, w które zostanie zaangażowana publiczność,
  • zadanie tajemniczego pytania, zagadki,
  • rozpoczęcie od krótkiej, acz wciągającej i intrygującej historii, która wzbudzi w uczestnikach ciekawość

Co zawrzeć w rozwinięciu?

Rozwinięcie jest częścią najdłuższa, opisującą lub wyjaśniająca problematykę zaznaczoną we wstępie. Z uwagi na to, że odbiorcy nie znają Naszego, często zawiłego toku rozumowania, warto spisać sobie wszystko, co chcemy powiedzieć w punktach, a następnie je usystematyzować, pogrupować i zhierarchizować, by Nasi słuchacze nie pogubili się w wątkach. Dobrym pomysłem jest przeplatanie ze sobą treści bardziej merytorycznych z lżejszymi, aby uczestnicy przemówienia mogli przyswoić przekazane im informacje. Jednocześnie zmiany natężenia merytoryki i emocjonalności przedstawianego zagadnienia zadziałają pozytywnie na utrzymanie zaangażowania słuchaczy.

Zakończenie przemówienia – przykłady podsumowań

Zakończenie, czy tez podsumowanie przemówienia, jest momentem skonsolidowanego streszczenia najważniejszych myśli zawartych w przemówieniu, które- Naszym zdaniem- winny być uznane przez publiczność za najważniejsze i najbardziej wartościowe. Kluczowym elementem, który powinien być zapamiętany przy konstruowaniu zakończenia przemówienia jest brak jego zapowiedzi- zapowiedź bowiem taka spowoduje, że uczestnicy zaczną szykować się do wyjścia, ich uwaga skupi się na kolejnych sprawach- nie na treści zakończenia.

Przykładami dobrego zakończenia są:

  • krótka refleksja z osobistą historią, opisująca temat,
  • szybka retrospekcja najważniejszych myśli
  • trafne zdanie podsumowujące lub moralistyczne
Zobacz także: Jak napisać prośbę?

Przykłady przemówień publicznych

Jeśli nie mamy pomysłu na Nasze przemówienie, nie wiemy w jakim tonie powinno ono zostać przygotowane i wypowiedziane, powinniśmy zaczerpnąć  ze znanych przemówień słynnych osób, których słowa zmieniały świat i porwały za sobą setki tysięcy osób.  W tym miejscu warto wymienić najbardziej inspirujące współczesne przykładowe przemówienia:

  • prezydenta USA Woodrowa Wilsona- orędzie do Kongresu z 8 stycznia 1918 roku,
  • generała Charlesa de Gaulle’a wygłoszone 18 czerwca 1940 roku dla radia BBC,
  • Winstona Churchilla z 20 sierpnia 1940 roku,
  • prezydenta USA  John F. Kennediego – tzw. „moon speech” (mowę księżycową) z 12 września 1963 roku,
  • papieża Jana Pawła II – przemówienie w Yad Vashem z 200 roku,
  • Steva Jobsa – przemówienie na Stanford University w 2005 roku.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się swoją opinią!

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba opinii:

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *