Jak zapłacić mandat przez internet?Mandat zmora każdego kierowcy! Jeśli zdarzyło się Tobie przekroczyć prędkość i złapała Cię na tym wykroczeniu policja to wiesz dobrze, że nie skończy się na pouczeniu. Nawet piękne oczy i słodki uśmiech nic nie pomoże. Dostaniesz mandat zgodnie z obowiązującym taryfikatorem.

Ile mamy czasu na zapłacenie mandatu?

Jeśli już dostałeś mandat to nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem. Trzeba po prostu go jak najszybciej zapłacić i następnym razem ściągnąć nogę z gazu. Mandat należy zapłacić w ciągu 7 dniu. Osoba, która go otrzymała może tego dokonać na kilka sposobów. Mandat można zapłacić na miejscu kartą, pod warunkiem, że funkcjonariusze posiadają terminal. Ponadto można udać się na pocztę, albo do banku, jak również można go zapłacić za pomocą przelewu internetowego. Ostatnia opcja wydaje się najwygodniejsza, gdyż można dokonać transakcji bez wychodzenia z domu. Podpowiemy Wam jak zapłacić mandat przez Internet.

Mandat karny – płatność na poczcie czy przez internet?

Kierowcy wiedzą, że niekiedy wystarczy drobne wykroczenie żeby dostać mandat karny. Jeśli Twoim zdaniem został on Tobie przyznany niezasadnie, pamiętaj, że masz prawo odmówić jego przyjęcia. W takiej sytuacji Twoja sprawa zostanie skierowana do sądu. Jednak musisz wiedzieć, że wówczas do kwoty mandatu doliczone zostaną koszty postępowania.

Lepiej więc jest zapłacić mandat i wyciągnąć wnioski na przyszłość, aby więcej nie dopuścić się żadnego wykroczenia. Mandat wypisany przez policjanta można zapłacić na poczcie, albo w oddziale banku. Jeśli jednak nie chcesz tracić czasu na sterczenie w kolejkach i ponosić dodatkowych kosztów związanych z realizacją polecenia przelewu, możesz skorzystać z opcji zapłacenia mandatu przez Internet.

Jak zapłacić mandat przez internet?

Jeżeli wykonywanie przelewów internetowych nie stanowi dla Ciebie problemu, to ten sposób opłacenia mandatu będzie dla Ciebie idealny. W przypadku mandatu należy jednak pamiętać o opcji przelewu podatkowego. Zapłacenie mandatu przez Internet jest naprawdę proste, jeśli nie wierzysz to przeczytaj poniższe wskazówki i postępuj zgodnie z nimi. Bez problemu w bardzo szybkim czasie uporasz się z opłaceniem mandatu przez Internet.

 1. Należy zacząć od zalogowania się do bankowości elektronicznej własnego banku.
 2. W kolejnym kroku wybieramy jedną z następujących opcji: „Przelew do Urzędu Skarbowego”, „Przelew do organu podatkowego”, albo „Przelew podatkowy”. W różnych bankach może być to w różny sposób sformułowane. Dzięki temu, że wybierzesz tą opcję ułatwisz sobie i przyspieszysz wykonanie przelewu, a to dzięki temu, że dane organu podstawią się automatycznie.
 3. Z dostępnej listy należy wybrać właściwy organ administracyjny, zaznacz Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu. Dane w formularzu przelewu wypełnią się automatycznie, jednak pamiętaj o tym, aby zawsze je sprawdzić.
  W formularzu powinny pojawić się następujące dane:
  Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu
  Ul. Rejtana 3B, 45-331 Opole
  Nr rachunku bankowego: 47 1010 0055 0201 6090 0999 0000.
  Zastanawiasz się dlaczego OPOLE? Bez względu na to gdzie mieszkasz od 1 stycznia 2016 roku wszystkie mandaty krajowe wystawione przez Policję spływają właśnie do opolskiego Urzędu Skarbowego.
 4. Z alfabetycznej listy formularzy należy wybrać formularz: MANDATY.
 5. Pole identyfikacyjne powinno wskazywać nr PESEL, wpisz w tym miejscu swój numer PESEL.
 6. Kolejne okienko „Okres rozliczeniowy” należy pozostawić niewypełnione.
 7. W kolejnym polu, czyli „Identyfikacja zobowiązania” należy wpisać serię oraz numer mandatu, który otrzymałeś.
 8. Następnie wpisz kwotę jaka widnieje na mandacie.
 9. Pamiętaj o zweryfikowaniu wszystkich wprowadzonych danych i zatwierdzeniu przelewu.

UWAGA!
Jeżeli chcesz dokonać płatności mandatu z zagranicznego rachunku bankowego to musisz pamiętać o tym, aby w miejscu na przelewie do tego wyznaczonym wpisać SWIFT, którego treść brzmi: NBPLPLPW.

Skutki niezapłaconego mandatu!

Po przyjęciu mandatu musisz wiedzieć, że staje się on prawomocny. Oznacza to, że będziesz musiał go zapłacić i że nie możesz już w żaden sposób negocjować wymiaru kary. Maksymalny czas na opłacenie mandatu wynosi 7 dni. Lepiej nie przekraczać tego terminu, gdyż zwłoka nawet o kilka dni sprawi, że Twoja sprawa zostanie skierowana do urzędu skarbowego. A urząd skarbowy w krótkim czasie wszczyna postępowanie egzekucyjne. Tak wygląda teoria, jednak w praktyce procedury te nie działają aż tak szybko. Nie licz jednak na to, że ktoś zapomni o Twoim mandacie, prędzej czy później dostaniesz ostrzeżenie i wezwanie do zapłaty. Niekiedy kwota nie opłaconego mandatu pobierana jest automatycznie z nadpłaty podatku. W przypadku braku zwrotu urząd skarbowy może nawet pokusić się o zajęcie twojego wynagrodzenia. W ekstremalnych sytuacjach może nawet dojść do zajęcia konta bankowego.

Każdy kierowca wie, jak ważne jest bezpieczeństwo na drodze. Jeśli jednak zdarzyło się Tobie otrzymać mandat, to zapłać go jak najszybciej i potraktuj to jako cenną lekcję na przyszłość. Teraz już wiesz jak w prosty sposób zapłacić mandat przez Internet. Zajmie to Tobie dosłownie kilka chwil. Do dzieła. Lepiej jednak, abyś nie łapał mandatów zbyt często.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się swoją opinią!

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba opinii:

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.