Nauka kaligrafii – sposób na domową nudę i nie tylkoW okresie kwarantanny wolnego czasu nam nie brakuje. Dla wielu z nas jest to idealny moment, by nauczyć się czegoś nowego, zdobyć upragnioną umiejętność. Ciekawym zajęciem, na które warto zdecydować się w tym czasie, jest nauka kaligrafii. W jaki sposób ją rozpocząć i dlaczego warto to robić? Tego dowiecie się z poniższego tekstu.

Czym jest kaligrafia?

Należałoby zacząć od pytania – na czym polega kaligrafia? W dużym skrócie – to umiejętność odręcznego pisania, w której głównymi cechami są staranność, poprawność i wygląd liter. Bo choć pisać umie każdy, to kaligrafia kładzie nacisk przede wszystkim na aspekt estetyczny. To sztuka opanowania i precyzji, umiejętność zachowania odpowiednich proporcji, dzięki którym udaje się osiągnąć artystyczny efekt. Ważnym elementem kaligrafii są również zdobienia i ornamenty, które czynią pismo unikatowym i niepowtarzalnym.

Dlaczego warto uczyć się kaligrafii? 

Dlaczego warto uczyć się kaligrafii? Sztuka artystycznego pisania może nam się przydać w różnych sytuacjach. Z pomocą kaligrafii możemy wykonać niepowtarzalny podpis na kartce z życzeniami, przyozdobić laurkę urodzinową, wykonać własnoręcznie zaproszenia na ważną uroczystość lub tworzyć stylowe i eleganckie wpisy w pamiętniku.

Kaligrafia może również wpłynąć na poprawę umiejętności odręcznego pisania. Jeśli chcemy tworzyć bardziej czytelne notatki do pracy lub szkoły, to doskonały sposób, by nad tym popracować.

W końcu kaligrafia to również sztuka opanowania i cierpliwości. Uważne i powolne pisanie kolejnych liter może sprawić, że zyskamy na tym również my sami. Do doskonały sposób, by pracować zarówno nad precyzją ciała, jak i charakterem. Jednocześnie jest to odprężające zajęcie, które niesie za sobą nie lada satysfakcję.  

Kaligrafia – czego potrzebujemy na początek?

Żeby rozpocząć naukę kaligrafii, należy się do tego odpowiednio przygotować. Konieczny będzie komplet przyborów, z  którymi będziemy pracować. Oczywiście na początku nie warto inwestować w profesjonalny papier do kaligrafii, możemy zacząć od pisania na zwyczajnej kartce lub w notatniku. Wybierając ołówek, zwróćmy uwagę na jego twardość – od niej zależy, jak łatwo ścierają się narysowane kreski. Zestaw początkującego warto wzbogacić także o pióro, cienkopis oraz długopis z odpowiednio ściętą końcówką. Do napełniania przyborów warto zaopatrzyć się w tusz kreślarski.  

Nauka kaligrafii – jak zacząć?

Od czego najlepiej rozpocząć naukę kaligrafii? W pierwszej kolejności nabierzmy pewności w posługiwaniu się nabytymi przyborami. Sprawdźmy, z jakimi przyborami wygodniej nam się pracuje, jaką kreskę ma pióro, a jaką długopis? Swego rodzaju przygotowanie się do pisania może być bardzo pomocne.    

Po poradę warto sięgnąć również do internetu. Znajdziemy tam wiele ćwiczeń i stron, które wprowadzą nas w świat kaligrafii. Szukajmy również kursów dla początkujących w formie wideo. Twórcy wprowadzają nas w świat kaligrafii, pokazują jego tajniki i przygotowują do dalszej, samodzielnej nauki.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się swoją opinią!

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba opinii:

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.