Podanie o przeniesienie do innej klasy / szkoły – wzórZdarza się, że sytuacje życiowe zmuszają nas do tego, aby wystąpić o przeniesienie naszego dziecka do innej klasy, a nawet do zupełnie innej placówki oświaty. Przyczyn może być wiele: problemy z rówieśnikami, zbyt wysoki/niski poziom nauczania w danej grupie, przeprowadzka w inne miejsce. Zmiana otoczenia dziecka, z którym spotyka się na co dzień, będzie dla niego zapewne bardzo stresującą sytuacją i może nieść za sobą negatywne konsekwencje. Dlatego też decyzja o przeniesieniu nie powinna być podejmowana zbyt pochopnie. Zawsze należy przedyskutować wszystkie ewentualne argumenty za i przeciw.

Jeśli po przeanalizowaniu sytuacji nadal podtrzymujemy decyzje o przenosinach podopiecznego, należy w tym celu podjąć odpowiednie kroki. Jedną z najważniejszych czynności jest napisanie oficjalnego podania o przeniesienie ucznia. Poniżej znajdziesz poradnik, jak napisać prawidłowe podanie. 

Przeniesienie do innej szkoły a prawo

Ustawa Prawa Oświatowego zobowiązuje dyrektorów szkół, aby to właśnie oni podejmowali decyzje o ewentualnym przeniesieniu ucznia do innej klasy, a nawet szkoły. Dokładną procedurę i wszystkie warunki, jakie muszą być spełnione w przypadku wnioskowania o przeniesienie ucznia, znajdziemy w statucie danej szkoły. Zapewne można go znaleźć na stronie internetowej placówki bądź poprosić o dostęp do niego wychowawcę, bądź sekretarkę szkolną. 

Zobacz także: Jak napisać podanie?

Możliwe powody i argumenty przeniesienia ucznia

O przeniesienie ucznia ubiegać się mogą jego rodzice (prawni opiekunowie) bądź wychowawca. W drugim przypadku spowodowane jest to zazwyczaj nieodpowiednim zachowaniem i negatywnym wpływem wychowanka na pozostałą część grupy. 

Do najczęstszych powodów przeniesienia ucznia na wniosek rodziców (prawnych opiekunów) należą:

 • przeprowadzka do innego miejsca zamieszkania,
 • brak porozumienia z rówieśnikami,
 • „odstawanie” od grupy (poziom nauczania na wyższym/niższym poziomie),
 • zmiana profilu nauczania.

Prośba o przeniesienie ucznia składana przez wychowawcę najczęściej dotyczy:

 • agresywnego stosunku do rówieśników,
 • ciągłych konfliktów z rówieśnikami,
 • negatywnego wpływu na wyniki nauczania całej grupy,
 • konfliktów z nauczycielami.

Pamiętajmy, że każda próba przeniesienia ucznia powinna być uprzednio skonsultowana z pedagogiem szkolnym. Możliwe, że w porozumieniu z opiekunem i wychowawcą znajdzie mniej radykalne rozwiązanie obecnego problemu. 

Jak napisać podanie o przeniesienie do innej klasy lub szkoły? Przydatne wskazówki

 • w górnym prawym rogu należy umieścić miejscowość i datę,
 • poniżej daty, po lewej stronie należy wpisać dane prawnego opiekuna,
 • linijkę niżej, z prawej strony należy umieścić adresata dokumentu „Dyrektor Szkoły…”,
 • dokument należy odpowiednio zatytułować „Podanie o przeniesienie”, najlepiej wielkimi bądź pogrubionymi literami,
 • podanie powinno zawierać imię, nazwisko oraz rok i profil/numer klasy, do której uczęszcza,
 • należy podać dane placówki bądź klasy, do której podopieczny ma zostać przeniesiony (w przypadku przeniesienia wewnątrz klasami, jeśli nie ubiegamy się o przeniesienie do konkretnej grupy, należy jedynie wspomnieć o przeniesieniu do klasy
  o niższym/wyższym poziomie, bądź o konkretnym profilu nauczania),
 • należy przedstawić odpowiednią argumentację, która przekona dyrektora szkoły,
  że przeniesienie nie jest bezpodstawne.

Odpowiednio napisane podanie należy czytelnie podpisać imieniem i nazwiskiem. Tak przygotowany dokument należy dostarczyć do sekretariatu szkoły bądź przesłać listownie (najlepiej listem poleconym z wymaganym potwierdzeniem odbioru) na adres szkoły. 

Sprawdź także: Podanie do dyrektora szkoły o udzielenie zgody na edukację domową

Warto wspomnieć, że jeśli uczeń ukończył 18 lat, podanie o przeniesienie może złożyć osobiście. 

Jeśli chcesz mieć pewność, że dokument będzie napisany w sposób prawidłowy, możesz pobrać gotowy wzór podania o przeniesienie do innej klasy dostępny poniżej. 

Wzór podania o przeniesienie dziecka do innej klasy

Pobierz darmowy wzór:
Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się swoją opinią!

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba opinii:

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Udostępnij:

Komentarze (4)

 1. Anna

  Dzień dobry. Z przyczyn życiowych zmuszeni jesteśmy przenieść syna do innej szkoły. W tej chwili jest w klasie 3 szkoły podstawowej. Przeniesienie planujemy od 4 klasy. Problemem są jednak języki. Syn uczy się niemieckiego, w nowej szkole są klasy tylko z angielskim. Czy to może stanowić trudność? Czy od 4 klasy dziecko może zmienić język? Czy może zostać zobligowany do zdania egzaminu z materiału z klas 1-3? Będę wdzięczna za wszelkie informacje i udzieloną pomoc.

 2. Jan

  Skąd mam wiedzieć czy dyrektor szkoły przyjmie mój wniosek o przeniesienie do innej szkoły??? Jak zostanę o tym poinformowany bo jeśli wypisze się z dotychczasowej szkoły a mój wniosek o przeniesienie nie zostanie przyjęty to zostanę z niczym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.