Jak napisać podanie do szkoły?Wiedza jak napisać podanie o przyjęcie do szkoły, może się przydać każdemu z nas niezależnie od wieku. Należy zatem wiedzieć, jakie elementy takie podanie powinno zawierać, aby nie popełniać błędów i zwiększyć szansę na przyjęcie do szkoły. Zatem czym tak naprawdę jest podanie i na co dobrze jest zwrócić uwagę przy jego pisaniu? 

Czym jest podanie i co powinno zawierać?

Podanie jest pismem urzędowym, mającym na celu zwrócenie się z prośbą do konkretnej osoby lub instytucji. Warto zatem zadbać, aby takie teksty miały odpowiednią gramatykę i strukturę. Należy przy tym pamiętać, również o odpowiedniej jakości papieru (nie może być to kartka, która została wydarta z zeszytu). Przy tworzeniu treściwego podania należy również pamiętać o prawidłowo rozmieszczonych elementach na dokumencie. Zatem jak napisać podanie do dyrektora szkoły?

Zobacz także: Jak napisać podanie?

Jak napisać podanie do szkoły średniej?

Poniżej znajduje się wzór jak napisać podanie do szkoły.

 1. W pierwszej kolejności należy zapisać miejscowość oraz datę (dzień, miesiąc i rok) sporządzania takiego pisma. Miejscowość oraz datę trzeba umieścić w prawym, górnym rogu.
 2. Następnym krokiem będzie umieszczenie na pracy danych osobowych osoby piszącej podanie. Wśród takich danych znajduje się imię z nazwiskiem, adres zamieszkania oraz numer telefonu.
 3. Trzecim krokiem jest zapisanie danych instytucji lub osoby, do której kierowane jest podanie. Zapis ten umieszcza się po prawej stronie, tuż pod danymi osobowymi osoby składającej podanie.
 4. Kolejnym krokiem jest nadanie tytułu. Tytuł należy umieścić na środku kartki. Tytuł może być prosty jak np. „Podanie” lub bardziej złożony np. „Podanie o przyjęcie do szkoły zawodowej”.
 5. Następny element podania jest kluczowy. Ta część podania składa się z treści właściwej, czyli prośby, która jest napisana w jak najprostszy i zwięzły sposób. W tej części warto dodać uzasadnienie prośby. Zazwyczaj w tym celu stosuje się słowa „Swoją prośbę motywuję…”
 6. Ostatnim elementem dobrze napisanego podania jest złożenie podpisu. Podpis należy złożyć po na samym dole, po prawej stronie.
 7. Podanie warto poprzeć odpowiednimi dokumentami. W przypadku składania podania o przyjęcie do szkoły średniej warto jest dołączyć świadectwo ukończenia 8 klasy szkoły podstawowej.

Przy tworzeniu podania do szkoły musimy pamiętać, o odpowiednich formach grzecznościowych. Jeżeli będziemy zwracać się do danej osoby, musimy używać zwrotów Szanowny Panie/Szanowna Pani. Odpowiednio napisane podanie powinno kończyć się zwrotem „Z wyrazami szacunku” lub Z poważaniem.

Zobacz także: Podanie o przeniesienie do innej klasy / szkoły

Czym można motywować prośbę o przyjęcie do szkoły?

Podanie do dyrektora o przyjęcie do szkoły, należy odpowiednio uargumentować. Motywacja w prośbie o przyjęcie do szkoły to wyjaśnienie, dlaczego chcemy ponownie rozpocząć naukę w danej szkole oraz jakie cele chcemy osiągnąć. Możemy skupić się na kilku aspektach:

 1. Zmiana sytuacji: Jeśli opuściliśmy szkołę z powodów losowych, takich jak problemy zdrowotne lub rodzinne, warto wyjaśnić, jakie zmiany zaszły w naszym życiu, które pozwoliły nam na powrót do szkoły.
 2. Zmiana perspektywy: Jeśli opuściliśmy szkołę z powodów związanych z motywacją lub brakiem celów, warto wyjaśnić, jakie nowe perspektywy i cele mamy teraz, które pozwolą nam na sukces w szkole.
 3. Determinacja: Warto podkreślić swoją determinację i zaangażowanie w naukę, wyjaśnić jakie kroki już poczyniliśmy, żeby przygotować się do powrotu do szkoły oraz jakie plany mamy na przyszłość.
 4. Opinia nauczyciela czy wychowawcy: Warto poprosić nauczyciela czy wychowawcę, który miał kontakt z nami w trakcie nauki, aby wystawił pozytywną opinię o nas, to może pomóc w procesie decyzyjnym.

Jak napisać podanie do szkoły zawodowej? – przykładowe podanie

Warszawa, 22 sierpnia 2022 r.

Jan Nowak

Marszałkowska 7/38 

00-061 Warszawa

Dyrekcja Kształcenia zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Warszawie 

Księcia Janusza 45/47

01-452 Warszawa   

Podanie

Zwracam się z uprzejmą prośbą o przyjęcie mnie do I klasy szkoły branżowej I stopnia nr 66. 

Swoją prośbę motywuję, tym, że w niedalekiej przyszłości chciałbym rozwijać się w tym kierunku. Ukończyłem szkołę podstawową nr 28 w Warszawie. Byłem wyróżniającym się uczniem, osiągając bardzo dobre wyniki w nauce.

Jestem przekonany, że podczas nauki w Państwa szkole rozwinę się w tym kierunku, co pozwoli mi osiągnąć zadowolenie z wykonywanej pracy.

Z poważaniem,

Jan Nowak

……………

(miejsce na własnoręczny podpis)

Załączniki:

 1. Świadectwo ukończenia szkoły podstawowej
 2. dwa zdjęcia

Składanie podań do wielu szkół

Nie zawsze uda się nam dostać do wymarzonej szkoły. Dlatego też istotne jest przejrzenie ofert szkół, które będą nas interesować, aby zwiększyć swoje szanse, na skuteczne dostanie się do szkoły, posiadającej ofertę, która nas zadowoli.

Jak napisać podanie o ponowne przyjęcie do szkoły?

Skorzystaj z powyższych przykładów i schematów, budowa i zasady pisania podania o ponownie przyjęcie do szkoły są takie same, w jak w przypadku podania do dyrektora szkoły. Aby napisać podanie o ponowne przyjęcie do szkoły, należy wykonać następujące kroki:

 1. Zwrócić się do dyrektora szkoły z prośbą o informacje dotyczące procedur ponownego przyjęcia do szkoły.
 2. Napisać podanie, w którym przedstawimy swoją sytuację oraz powód, dla którego chcemy ponownie zacząć naukę w szkole.
 3. W podaniu należy przedstawić swoje osiągnięcia, plany na przyszłość oraz deklarację poprawy osiągnięć szkolnych.
 4. Podanie należy złożyć na piśmie i załączyć wszystkie wymagane dokumenty (o niezbędnych załącznikach informacje udzieli Ci dyrektor szkoły).
 5. Warto też zwrócić się do wychowawcy lub nauczyciela, który może wystawić pozytywną opinię o Tobie i wesprzeć Twoje podanie.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się swoją opinią!

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba opinii:

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.