Potwierdzenie nadania listu poleconego – drukW dobie internetu niewiele osób decyduje się na wysyłanie listów tradycyjną drogą. Dużo częściej korzysta się z e-mila, czy faksu. Jednakże w niektórych sytuacjach, najczęściej wysyłając list do urzędu konieczne jest potwierdzenie nadania listu poleconego. Dzięki niemu mamy dowód, że list został wysłany i mamy potwierdzenie kiedy nadany został przez nas list polecony.

List polecony – co to takiego?

List polecony nazywany jest inaczej listem rejestrowanym. W celu nadania listu poleconego konieczne jest pójście do placówki pocztowej, nie można go tak jak w przypadku zwykłego listu wrzucić po prostu do skrzynki. W momencie dostarczenia listu poleconego do urzędu pocztowego pracownik poczty kwituje jego przyjęcie. To nie wszystko, nadawca listu otrzymuje potwierdzenie nadania listu poleconego, a w momencie odbioru go przez adresata on również musi pokwitować przy listonoszu, albo pracowniku poczty, odebranie listu poleconego. 

Po co potwierdzenie nadania listu poleconego?

Chcąc wysłać list polecony i otrzymać pocztowe potwierdzenie nadania należy pamiętać o wypełnieniu potwierdzenia nadania. Na podstawie potwierdzenia nadania można również śledzić przesyłkę. Bez problemu sprawdzisz, gdzie znajduje się w danym momencie Twój list polecony. A w przypadku, gdyby został zagubiony możesz na tej podstawie ubiegać się o wypłacenie odszkodowania. Potwierdzenie nadania listu poleconego może posłużyć jako dowód administracyjny, świadczący o tym, że list został wysłany w odpowiednim terminie. Niekiedy pocztowe potwierdzenie nadania przedstawiane jest przed sądem albo w urzędzie. Z tego też względu wiele osób decyduje się na wysyłanie listów z potwierdzeniem odbioru, mimo iż są one nieco droższe. Warto jednak zapłacić więcej i mieć dowód, że list został wysłany w odpowiednim czasie. 

Zobacz także: Adresowanie koperty

Jak wypełnić potwierdzenie nadania listu lub przesyłki poleconej?

Potwierdzenie nadania jest bardzo proste do wypełnienia. Nie potrzebujesz do tego, żadnych specjalnych umiejętności czy wiadomości. Druk potwierdzenia nadania możesz dostać na poczcie lub pobrać z naszej strony do wydrukowania. Na blankiecie nadania listu pocztowego, który należy dostarczyć razem z listem do placówki pocztowej musi się znaleźć dosłownie kilka elementów. 

Potwierdzenie nadania składa się z dwóch części, jedną część wypełnia nadawca listu a drugą pracownik poczty. Pamiętaj, aby czytelnie wypełnić dane dotyczące nadawcy, dane adresata, są to zaledwie dwa elementy jednak mające kluczowe znaczenie w nadaniu listu poleconego. W drugiej części wypełnianej przez pracownika pojawia się wzmianka o możliwości otrzymania potwierdzenia w przypadku doręczenia, albo zwrotu. Potwierdzenie to może przyjść w formie SMS-a, albo na e-maila. Można również wybrać opcję listu poleconego priorytetowego, aby przesyłka w szybszym czasie dotarła do adresata. Pracownik poczty musi wskazać gabaryt przesyłki, podając jej dokładną masę. W oparciu o te dane ustalana jest opłata. Niezwykle istotne, jest aby na potwierdzeniu znalazła się pieczątka przybita przez pracownika poczty oraz naklejka z numerem przesyłki poleconej. Otrzymasz kopię potwierdzenia nadania listu poleconego, którą należy zachować jako dowód wysłania przesyłki. 

Poza wypełnieniem blankietu potwierdzenia nadania listu poleconego pamiętaj, aby poprawnie zaadresować list. W lewym górnym rogu wpisz adres nadawcy, w tym przypadku Twój, a w prawym dolnym rogu podaj dane adresata. Adresując kopertę należy wskazać imię i nazwisko, albo nazwę firmy, dokładny adres i miejscowość z podaniem kodu pocztowego. 

Jeśli chcesz mieć pewność, że wysłana przesyłka dotrze do adresata, albo chcesz dokładnie śledzić jej przebieg do konieczne jest potwierdzenie nadania listu poleconego. Tylko wtedy będziesz miał gwarancję, że przesyłka dotrze na czas, a w razie jakichkolwiek komplikacji i problemów, będziesz miał dowód nadania, na podstawie którego będziesz mógł złożyć w Urzędzie Pocztowym reklamację. 

Wzór potwierdzenia nadania przesyłki poleconej

wzór potwierdzenia nadania listu poleconego

Pliki do pobrania:

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się swoją opinią!

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba opinii:

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.