Terminy w prawie spadkowym, które trzeba znać!



Śmierć bliskiej osoby bywa zaskoczeniem. Zmarły nie zawsze zostawia po sobie testament. Bliscy zastanawiają się często, czy i kiedy muszą założyć postępowanie spadkowe. Przepisy mówią, że stwierdzenie nabycia spadku może być wydane w dowolnym czasie. Nie oznacza to jednak, że można i warto z tym zwlekać. Istnieją bowiem terminy w prawie spadkowym, których należy przestrzegać.

Prawo spadkowe mówi o tym, że sąd może wydać postanowienie stwierdzające nabycia spadku w każdym czasie. Teoretycznie można więc zwrócić się do sądu nawet kilka czy kilkanaście lat po śmierci bliskiej nam osoby. Wiele osób wyciąga z tego błędny wniosek, że terminy w prawie spadkowym ich nie dotyczą. Są jednak sytuacje, w których zdecydowanie nie warto zwlekać z formalnościami. Może nas to bowiem narazić na poważne straty finansowe.

Sześć miesięcy na odrzucenie spadku

Jeśli jesteśmy ustawowym spadkobiercą zmarłego lub zostaliśmy wskazani w jego testamencie, mamy prawo przyjąć lub odrzucić spadek. Trzeba bowiem pamiętać, że dotyczy on nie tylko dóbr materialnych, które pozostawił po sobie zmarły, ale również jego zobowiązań finansowych, czyli np. długów. Od momentu, w którym dowiedzieliśmy się o swoim tytule powołania do spadku, zgodnie z prawem spadkowym, mamy sześć miesięcy na jego odrzucenie lub przyjęcie z ograniczeniem odpowiedzialności za długi  spadkodawcy. Stosowne oświadczenie możemy złożyć u notariusza lub przed sądem. Są jeszcze inne terminy w prawie spadkowym, którymi powinniśmy się zainteresować w przypadku śmierci kogoś z rodziny.

Pięć lat na wniesienie sprawy o zachowek

Dość często mają miejsce sytuacje, w których bliski członek rodziny zmarłego nie zostaje ujęty w testamencie. Potocznie i nie do końca prawidłowo nazywa się to wydziedziczeniem. Tak naprawdę jest ono trudne do zrealizowania, nawet jeśli zmarły wykazał taką wolę. Prawo spadkowe chroni bowiem ustawowych spadkobierców za pomocą instytucji zachowku. Oznacza to, że możemy domagać się zapłaty, obowiązują nas jednak konkretne terminy w prawie spadkowym. Jeśli nie zgłosimy się do sądu w ciągu pięciu lat od otwarcia testamentu lub spadku, nasze prawo do zachowku przepada. Nie warto zwlekać z tego typu sprawami, są one bowiem czasochłonne. Będziemy musieli ustalić m.in. osoby wchodzące w krąg spadkobierców oraz elementy składające się na cały majątek zmarłego.

Trzy i dziesięć lat na zakwestionowanie testamentu

Prawo spadkowe mówi o tym, że strony postępowania mogą zakwestionować ważność lub skuteczność testamentu. W takiej sytuacji są istotne dwa terminy w prawie spadkowym. Od momentu, gdy spadkobierca dowiaduje się o przyczynie nieważności testamentu, ma trzy lata na działanie. Nie może jednak zwrócić się do sądu później niż dziesięć lat po śmierci spadkodawcy. Po upływie wspomnianych dziesięciu lat nie będziemy już mogli powoływać się na nieważność z takich przyczyn jak: błędy spadkodawcy, groźby pod jego adresem czy działanie w stanie wyłączającym świadome podjęcie decyzji.

Artykuł powstał we współpracy z https://www.kancelariamlynska.pl/adwokat-spadek-gdansk/

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się swoją opinią!

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba opinii:

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *