Zrzeczenie się spadku na rzecz innej osoby
Spis treści:
Potocznie nazywane „zrzeczenie się” spadku po śmierci spadkodawcy to tak naprawdę odrzucenie spadku. Warto o tym pamiętać, ponieważ nazw tych zwykle używamy zamiennie, co może powodować nieporozumienia. A zatem tak zwane „zrzeczenie się części spadku” dotyczyć będzie w rzeczywistości „odrzucenia części spadku” – już po śmierci bliskiej osoby, która ten spadek pozostawiła.
Zrzeczenie się spadku – zbycie spadku
Jeżeli doszło do sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia, oznacza to, że spadek został przyjęty. Następstwem tych czynności może być tak zwane zrzeczenie się swojej części spadku, czyli zbycie spadku. Traktuje o tym artykuł 1051 Kodeksu cywilnego: „Spadkobierca, który spadek przyjął, może spadek ten zbyć w całości lub w części”. To samo dotyczy zbycia udziału spadkowego. Ważny jest także art. 1053, który dotyczy formalności związanych ze zbyciem spadku: „Umowa zobowiązująca do zbycia spadku powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. To samo dotyczy umowy przenoszącej spadek, która zostaje zawarta w celu wykonania istniejącego uprzednio zobowiązania do zbycia spadku”.
Jeśli chodzi o udziały w tytule prawnym – czyli udziały we współwłasności lub prawie spółdzielczym – możne je zbyć. Natomiast w przypadku nieruchomości (udział w spadku) należy pamiętać o formie aktu notarialnego, co wynika z przepisu art. 158 Kodeksu cywilnego.
Zrzeczenie się udziału w spadku
Zrzeczenie się udziału w spadku powinno być dobrze przemyślane. Wywołuje ono szereg skutków prawnych związanych z prawem własności do poszczególnych nieruchomości. Utrata prawa własności powoduje, że (były) spadkobierca nie może już decydować jako właściciel – ponieważ przestał nim być.
Zrzeczenie się udziału w spadku, czyli tak naprawdę odrzucenie spadku, jest możliwe po śmierci spadkodawcy. Decyzję tę jednak warto dobrze przemyśleć, ponieważ pozbycie się swojej części majątku spadkowego spowoduje brak praw do niej także w przyszłości.
Zrzeczenie się spadku na rzecz innej osoby
Tak zwane zrzeczenie się spadku może być przekazaniem spadku w formie sprzedaży lub darowizny. Jest sporo opcji do wyboru. Przykładowo: zbycie (nie tylko darowanie) określonych składników majątkowych na rzeczy innego spadkobiercy lub innych spadkobierców, zbycie na rzecz innych osób różnej wartości składników majątkowych, zamiana, dział spadku ze zniesieniem współwłasności.
Źródła:
- https://www.spadek.info/zrzeczenie-sie-swojej-czesci-spadku,1168,p.html
- https://www.odpowiedziprawne.pl/–prawo-spadkowe
Kolejna mozliwosc to umowa darowizny. W tym wypadku spadkobierca, ktory nabyl spadek i przeprowadzil dzial spadku (a wiec dysponuje juz konkretnymi skladnikami spadku na wlasnosc), moze calosc lub czesc z nich przekazac innej osobie w formie darowizny. I wreszcie ostatnie rozwiazanie, ktore jednak znajdzie zastosowanie tylko w sytuacji, jesli dana czesc spadku ma otrzymac inny spadkobierca. W takim wypadku mozna przeprowadzic dzial spadku z nieodplatnym zniesieniem wspolwlasnosci.