Zaświadczenie do chrztu dla chrzestnych – Wzór
Spis treści:
Możliwe, że właśnie ktoś z rodziny czy znajomych poprosił Cię o zostanie ojcem chrzestnym bądź matką chrzestną? Pewnie zastanawiasz się, czy spełniasz podstawowe warunki, aby takim rodzicem zostać? Jakich dokumentów do tego potrzebujesz? Na te pytania i wiele innych znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.
Kto może zostać rodzicem chrzestnym?
Zgodnie z teorią głoszoną przez kościół, dziecko, które zamierza przyjąć jeden z sakramentów świętych, jakim jest chrzest, powinno posiadać chociaż jednego chrzestnego. Jego zadaniem będzie wprowadzenie tego nowego chrześcijanina do wspólnoty Kościoła. Jeśli rodzice dziecka zdecydują się wybrać na rodziców chrzestnych dwie osoby, muszą być one różnej płci.
Według Kodeksu Prawa Kanonicznego, aby stać się rodzicem chrzestnym, należy:
- Być wyznaczonym przez przyjmującego chrzest, przez jego rodziców, bądź osobę która, sprawuje opiekę nad nim,
- Mieć ukończony 16 rok życia,
- Być katolikiem, bierzmowanym z przyjętym sakramentem Najświętszej Eucharystii (istnieje również możliwość bycia rodzicem chrzestnym o innym wyznaniu wary, w sytuacji, gdy drugi chrzestny jest wyznania katolickiego),
- Prowadzić życie zgodne z wiarą, mowa tutaj o niepraktykowaniu niesakramentalnych związków czy konkubinatów,
- Być wolnym od kary kanonicznej,
- Nie być matką lub ojcem osoby przyjmującej chrzest.
Kolejnym obowiązkiem rodziców chrzestnych jest przystąpienie do spowiedzi nie wcześniej niż 3 dni przed uroczystością chrztu, aby byli w stanie łask uświęcających. W trakcie spowiedzi należy wspomnieć, iż staniemy się rodzicami chrzestnymi, wówczas po spowiedzi otrzymamy kartkę, która będzie niezbędna w dniu uroczystości chrztu.
Czy każde dziecko może zostać ochrzczone?
Według Episkopatu do chrztu muszą być dopuszczone wszystkie dzieci, które zostały zgłoszone przez swoich rodziców lub prawnych opiekunów, jeśli oczywiście osoby te są wierzące, a także zdeklarują się, iż dzieci zostaną wychowane w wierze, w której zostaną ochrzczone. Jest to jednoznaczne, z tym że kapłan nie może odmówić udzielenia sakramentu chrztu dziecku, którego rodzice żyją w niesakramentalnym związku, jednak muszą być osobami wierzącymi oraz muszą się zobowiązać przed nim do wychowania dziecka w wierze katolickiej.
Przygotowania do chrztu katolickiego
Rodzice wówczas kiedy ustalą, kto zostanie rodzicami chrzestnymi ich potomstwa, powinni zgłosić się do zakrystii w terminie około 2 miesięcy przed docelową uroczystością chrztu. Powinni mieć ze sobą najważniejsze dokumenty do chrztu oraz dane rodziców chrzestnych. Kapłan może po ustaleniu daty chrztu podać terminy nauk, podczas których rodzice i chrzestni wysłuchają nauk o tajemnicy chrztu. Wówczas kiedy rodzice chrzestni nie należą do danej parafii, są zobowiązani dostarczyć zaświadczenie z parafii zgodnej z ich miejscem zamieszkania, które potwierdza, że mogą zostać rodzicami chrzestnymi.
Dokumenty potrzebne do chrztu dziecka:
- Odpis aktu urodzenia z Urzędu Stanu Cywilnego,
- Świadectwo ślubu kościelnego rodziców dziecka, jeśli ślub był udzielany w innej parafii,
- Dane chrzestnych: imię, nazwisko, wiek i adres,
- Zaświadczenie od rodziców chrzestnych z ich parafii zamieszkania, iż są katolikami wierzącymi i praktykującymi zdolnymi do pełnienia funkcji rodziców chrzestnych,
- Rodzice i chrzestni otrzymują kartki do spowiedzi i odbywają katechezę przed chrzcielną.
Pewnie sporo osób zastanawia się w tej chwili „A co jeśli rodzice dziecka nie mają ślubu kościelnego?”. Otóż istnieje kilka ustępstw. Jeżeli rodzice dziecka żyją w związku cywilnym, bądź konkubinacie, z powodu przeszkód kanonicznych, ale praktykują wiarę, dziecko może zostać ochrzczone, wymagane jest oświadczenie rodziców, iż wychowają dziecko w wierze katolickiej. Mowa tutaj również o sytuacji, gdy jedno z rodziców jest po rozwodzie i nie może drugi raz wziąć ślubu kościelnego. Spotykamy się również z przypadkiem, kiedy rodzicom nic nie stoi na przeszkodzie, po prostu nie jest im śpieszno do ślubnego kobierca. W takiej sytuacji ksiądz może próbować namówić ich do zawarcia sakramentu. Natomiast jeśli kapłan spotka się z kategoryczną odmową, dziecko może zostać ochrzczone, jednak wymagane będzie oświadczenie rodziców o zamiarze wychowania dziecka w wierze katolickiej.
Zaświadczenie do chrztu dla rodziców chrzestnych
Dla osób mieszkających poza parafią, w której odbędzie się chrzest, zaświadczenie będzie niezbędne.
Zawiera ono informacje o spełnieniu wcześniej wymienionych wymogów zawartych w Kodeksie Prawa Kanonicznego (Kan.872 i Kan.874) przez osobę powołaną do roli rodzica chrzestnego i jest ono wydawane przez parafię zgodną z miejscem zamieszkania.
Wygląd może różnić się, zależnie od danej parafii, ale może być sporządzone także na wzorze dostarczonym przez kandydata na rodzica chrzestnego. W niektórych przypadkach proboszcz może zalecić udanie się rodziców chrzestnych na nauki.
Właśnie tego zaświadczenia szukałam, dzięki za pomoc 🙂