Czym jest EPU?



Elektroniczne Postępowanie Upominawcze

Elektroniczne Postępowanie Upominawcze to najogólniej rzecz ujmując tryb rozpoznawania roszczeń przy pomocy systemu elektronicznego. EPU wprowadzono w życie ustawą z dnia 9 stycznia 2009 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego, a także kilku innych ustaw. Postępowanie prowadzone jest przez sąd elektroniczny na wniosek strony powodowej. Stroną tą jest zwykle bank, instytucja pożyczkowa, fundusz sekurytyzacyjny lub inna instytucja tego typu. Podmioty te w przypadku chęci dochodzenia swoich należności wypełniają dedykowany, elektroniczny wniosek i w ten sposób kierują sprawę do e-sądu. W formularzu tym wskazują podstawę istnienia roszczenia, jego wartość oraz uzasadnienie. Na podstawie otrzymanych informacji sąd elektroniczny rozpoczyna procedurę sądową i kieruje do dłużnika nakaz zapłaty, który przyjmuje formę elektronicznego postępowania upominawczego.

Jak działa e-sąd?

Działanie sądu elektronicznego nie różni się istotnie od działania normalnego sądu, jednak jego istotną zaletą jest fakt, iż postępowanie inicjowane jest w sposób zdalny i elektroniczny. Służy temu odpowiednio zaprojektowana infrastruktura systemowa. Jest to niezwykle istotne, gdyż do sądu elektronicznego każdego roku wpływa ponad 2.5 mln spraw! Jak proces inicjowania postępowania wygląda w praktyce? Podmioty takie jak banki, para banki czy fundusze sekurytyzacyjne mają założone w e-sądzie specjalne konta i właśnie przy ich pomocy składają do e-sądu pozwy. Cały proces jest w pełni elektroniczny, co oznacza, że złożenie pozwu wymaga jedynie wypełnienia dedykowanego formularza i zatwierdzenia operacji. Nie ma nawet konieczności załączania do niego dodatkowych załączników czy dowodów w sprawie.

Analogicznie wygląda to w przypadku pozwanego. Jeśli otrzymaliśmy EPU może zarejestrować swoje konto w sądzie elektronicznym i tym samym zyskać pełny ogląd sytuacji – sprawdzić, kto go pozwał i na jakiej podstawie. Może też zweryfikować w ten sposób, czy aktualnie toczy się wobec niego jakiekolwiek postępowanie – nawet, jeśli wezwanie do sądu lub zapłaty jeszcze do niego nie dotarło.

Co w sytuacji, gdy otrzymaliśmy już wezwanie do zapłaty? Warto mieć na uwadze fakt, że termin na złożenie sprzeciwu wynosi zaledwie 14 dni! Należy zatem szybko podjąć odpowiednie kroki. Jeśli nie mamy na tym polu żadnego doświadczenia, koniecznie skorzystajmy z pomocy profesjonalisty, a unikniemy w ten sposób niepotrzebnych nerwów i dodatkowych kosztów. Pomóc nam może chociażby – Darmowy Prawnik. Dlaczego korzystanie z pomocy fachowca jest istotne? Gdyż otrzymane wezwanie do zapłaty może być całkowicie niezasadne, a jego zbagatelizowane może przysporzyć nam kłopotów.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się swoją opinią!

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba opinii:

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *