Jak napisać sprawozdanie?Sprawozdanie stanowi jedną z podstawowych form literackich. W praktyce jest to szczegółowy, chronologiczny opis wydarzenia, które miało miejsce w przeszłości. 

Jak napisać sprawozdanie?

Sprawozdanie powinno skupiać się na jednym, konkretnym wydarzeniu. Staramy się podać w nim jak najwięcej faktów i autentycznych informacji tak, aby czytająca je osoba poczuła się w taki sposób, jakby sama była uczestnikiem tego wydarzenia. Sprawozdania nie należy mylić z innymi formami literackimi, takimi jak reportaż, recenzja czy też protokół. Sprawozdanie jest bardziej ogólną kategorią, w której zawierają się wyżej wymienione podtypy tej formy literackiej, co oznacza, że przedmiot sprawozdania w praktyce może być różny. 

Cechą charakterystyczną sprawozdania jest bezwzględne stosowanie czasu przeszłego i nie mieszanie innych czasów. Jak napisać sprawozdanie z wycieczki? Podchodząc do tego zadania powinniśmy najpierw przypomnieć sobie porządek chronologiczny tego, co się wydarzyło. 

Jak zacząć sprawozdanie?

Jak napisać sprawozdanie z zajęć czy z wydarzenia szkolnego? Niezależnie od tego, czego dotyczy nasz tekst, najlepiej zacząć od uporządkowania faktów i odrzucić te informacje, których nie jesteśmy pewni. Zbieranie wszelkich istotnych informacji jest ważnym elementem przygotowania do napisania tekstu. W sprawozdaniu w sposób rzetelny informujemy o tym, co miało miejsce. Porządkując posiadane informacje, zacznijmy od tych, które wydarzyły się najwcześniej. Zachowanie chronologii jest tutaj bardzo istotne. 

Co ma zawierać sprawozdanie?

Jak się piszę sprawozdanie w praktyce? Tak, jak wiele form literackich, sprawozdanie można podzielić na trzy części: 

  • Wstęp – rozpoczynamy od zaprezentowania nazwy wydarzenia, jego daty oraz tego, czego konkretnie dotyczyło. Wstęp nie musi być bardzo rozbudowany, istotne, aby zawierał najważniejsze informacje o charakterze wydarzenia. Możemy podać okoliczności oraz uczestników. 
  • Rozwinięcie – tutaj krok po kroku opisujemy co się wydarzyło. Staramy się oddać przebieg wydarzenia możliwie jak najwierniej. Skupiamy się na faktach pomijając opinie, anegdoty czy też własne przemyślenia. Utrzymujemy porządek chronologiczny. Jeśli opis jest rozbudowany i wielowątkowy- dzielimy go na akapity. 
  • Zakończenie – podsumowujemy cały tekst, ewentualnie dodajemy własny komentarz. 
Zobacz także: Sprawozdanie z przebiegu stażu

Sprawozdanie — przykłady

Przykładowe sprawozdanie może dotyczyć wielu różnych rzeczy. Zarówno wydarzeń – przebiegu, strajku, wycieczki szkolnej, szkolenia, zebrania z rodzicami, prelekcji, jak i np. filmu, pokazu slajdów czy nawet fabuły książki. Jak napisać sprawozdanie z filmu i czy różni się ono od sprawozdania z eventu? Tak naprawdę zasady pozostają takie same, niezależnie od tego, czego sprawozdanie dotyczy. Możemy się zastanawiać, jak napisać sprawozdanie z pracy zdalnej nauczyciela i może się to nam wydawać trudne- jeśli jednak będziemy trzymać się wytycznych- mamy szanse stworzyć poprawny i ciekawy tekst z wieloma przydatnymi informacjami. Tak może wyglądać przykładowe sprawozdanie z wycieczki szkolnej:

8 grudnia 2022 klasa V B wybrała się na zaplanowaną wycieczkę do Krakowa. Zbiórka pod szkołą oraz odjazd miały miejsce około godziny 8. Wycieczka liczyła sobie 24 uczestników oraz dwie panie opiekunki. Uczestnicy wycieczki na miejsce udali się specjalnie do tego celu wynajętym autokarem. 

Po przyjeździe do Krakowa pierwszym odwiedzonym miejscem był krakowski Rynek. Uczestnicy wycieczki podziwiali Kościół Mariacki, mieli tez okazję zakupić pamiątki i nakarmić gołębie. Spacer po rynku zakładał także obejrzenie niewielkiego kościółka Św. Wojciecha. Opiekunki wycieczki weszły w role przewodniczek zwracając uwagę uczestników wycieczki na historyczną, wspaniałą zabudowę miasta. Przechodząc przez rynek wycieczka odwiedziła także sławne Sukiennice oraz znajdujące się w ich wnętrzu muzeum. Ostatnim punktem wycieczki było przejście ulicą Grodzką wprost do Zamku na Wawelu. Tutaj uczestnicy wycieczki zwiedzali królewskie komnaty. 

Zwiedzanie zakończyło się około godziny 16. Powrót autokarem zajął kolejne dwie godziny. Była to bardzo udana wycieczka, która pozwoliła jej uczestnikom zobaczyć najważniejsze i najbardziej znany punkty w całym Krakowie. 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się swoją opinią!

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba opinii:

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.