Wypowiedzenie umowy OC w AXA – Wzór PDF
Spis treści:
AXA jest francuską firmą ubezpieczeniową, która zajmuje się nie tylko ubezpieczeniami komunikacyjnymi, ale również w swojej ofercie posiada ubezpieczenia na życie, majątkowe, chorobowe itp. Na polskim rynku firma AXA działa stosunkowo krótki okres czasu. Dopiero pod koniec 2006 roku w ofercie firmy pojawiły się ubezpieczenia komunikacyjne skierowane do osób fizycznych. Nowych klientów pozyskiwano drogą telefoniczną i przez Internet. Działalność spółki dystrybucyjnej AXA Polska S.A. rozpoczęła się wraz z początkiem 2008 roku.
Jeśli jesteś jednym z klientów firmy AXA, jednak nie jesteś w pełni zadowolony z jej usług musisz wiedzieć o tym, że zawsze możliwe jest wypowiedzenie umowy OC AXA. Z poniższego artykułu dowiesz się kiedy w AXA można złożyć wypowiedzenie OC, jak je złożyć i gdzie wysłać, aby firma AXA przyjęła wypowiedzenie OC.
15 października 2020 r. nowym właścicielem AXA w Polsce stała się UNIQA.
UNIQA to firma z 200-letnią historią, a obecnie jedna z wiodących grup ubezpieczeniowych w Europie Środkowej i Wschodniej. W Austrii, gdzie ma swoje korzenie, uchodzi za jedną z najsilniejszych marek ubezpieczeniowych. W październiku 2020 r. stała się właścicielem spółek AXA w Polsce, Czechach i Słowacji, umacniając swoją pozycję na rynku.
Kiedy można złożyć wypowiedzenie OC w AXA?
Wypowiedzenie umowy OC w AXA nie powinno Tobie przysporzyć żadnych problemów, o ile będziesz pamiętał o kilku kwestiach. Musisz wiedzieć w jakich sytuacjach można złożyć wypowiedzenie umowy OC w AXA, co należy w nim umieścić i gdzie wysłać. W Polskim prawie bardzo dokładnie zostało określone, kiedy osoba zawierające umowę OC może ją wypowiedzieć. W przypadku AXA wypowiedzenie umowy OC jest możliwe w następujących sytuacjach:
- W momencie, gdy końca dobiega Twoje obecne ubezpieczenie. Jeśli podjąłeś decyzję, że nie chcesz kontynuować ubezpieczenia w firmie AXA, a polisę zakupisz w innym towarzystwie, to musisz pamiętać o jednym. Konieczne jest wypowiedzenie umowy OC w AXA, co najmniej dzień przed końcem obowiązywania umowy. W innym przypadku przez AXA nie zostanie przyjęte Twoje wypowiedzenie, a umowa automatycznie zostanie przedłużona. Koniecznie sprawdź datę obowiązywania polisy i jej pilnuj.
- Jeśli dojdzie do podwójnego ubezpieczenia. Sytuacja ta jest dość powszechna, gdyż nie wszyscy wiedzą o tym, że jeśli nie zostanie złożone wypowiedzenie umowy OC w AXA to zostaje ona automatycznie przedłużona. Zastanawiasz się co jeśli zapomniałeś wypowiedzieć OC w AXA a kupiłeś już nową polisę. Spokojnie nie musisz płacić za dwie polisy. Po prostu jak najszybciej złóż wypowiedzenie umowy OC w AXA, a zapłacisz jedynie za okres, w którym Twoje auto były objęte ochroną.
- Zakup polisy przez Internet, albo telefon. Umowę zawartą w taki sposób możesz wypowiedzieć w ciągu 30 dniu od jej zawarcia. Wystarczy dostarczyć do AXA pisemne wypowiedzenie.
- Jeśli korzystasz z OC osoby, od której zakupiłeś pojazd. Jeśli nabyłeś używany samochód to spokojnie możesz korzystać z polisy OC poprzedniego właściciela. Umowa ta będzie obowiązywała do końca okresu na jaki została podpisana. W takiej sytuacji nie jest ona automatycznie przedłużana. Jeśli jednak nie chcesz korzystać z polisy zbywcy auta możesz umowę OC wypowiedzieć w każdej chwili. Wypowiedzenie po sprzedaży auta musi mieć dołączoną umowę kupna-sprzedaży pojazdu.
- Po wyrejestrowaniu pojazdu. Wyrejestrowanie pojazdu związane jest najczęściej z tym, że właściciel utracił pojazd tzn. pojazd został skradziony, zezłomowany, albo sprzedany za granicę. W takiej sytuacji również jest możliwe wypowiedzenie umowy OC podpisanej w AXA. Pamiętaj tylko o dołączeniu do wypowiedzenia dokumentów, które potwierdzą fakt, że pojazd został wyrejestrowany.
Zgłoszenie sprzedaży samochodu AXA!
Jeśli dokonałeś sprzedaży pojazdu razem z ubezpieczeniem AXA to konieczne będzie poinformowanie o tym fakcie firmy AXA. Masz 14 dni na zgłoszenie sprzedaży samochodu w AXA. Wystarczy, że prześlesz do firmy AXA skan dokumentu potwierdzającego przeniesienie prawa własności. Jeśli posiadasz konto w platformie AXA to sprawa jest jeszcze prostsza. Wystarczy, że wypełnisz formularz „Zgłoszenie sprzedaży samochodu”, dostępny w zakładce „Kontakt”. Jesteś zobowiązany do tego, aby przekazać nowemu właścicielowi samochodu umowę OC podpisaną z AXA.
AXA podkreśla, że nie musi być składane przez zbywcę pojazdu wypowiedzenie po sprzedaży samochodu. W zupełności wystarczy zgłoszenie sprzedaży samochodu w AXA. Ubezpieczyciel o tym fakcie musi być poinformowany w ciągu 14 dniu od dnia sprzedaży samochodu, nie przegap tego terminu. Najlepiej jeśli zgłoszenie sprzedaży samochodu w AXA zostanie złożone niezwłocznie po zbyciu pojazdu.
Jak złożyć wypowiedzenie OC w AXA?
Najważniejsze o czym musisz pamiętać to to, aby wypowiedzenie złożyć najpóźniej dzień przed końcem okresu ochrony. Jeśli zrobisz to ostatniego dnia, to niestety przez AXA może nie być przyjęte Twoje wypowiedzenia, a umowa zostanie automatycznie przedłużona. Pilnuj terminów. Wypowiedzenie musi być złożone w formie pisemnej, jednak nie ma konieczności składania go osobiście w siedzibie firmy AXA. Zastanawiasz się pewnie, gdzie wysłać wypowiedzenie OC. AXA daje swoim klientom kilka możliwości:
- wypowiedzenie OC możesz wysłać mailem: wypowiedzenie@axadirect.pl; pamiętaj, aby na wypowiedzeniu znalazł się Twój własnoręczny podpis. Wypowiedzenie może być zeskanowane, albo sfotografowane i przesłane drogą elektroniczną;
- wypowiedzenie OC AXA można wysłać również faksem na nr 22 599 95 95;
- wypowiedzenie OC zawarte z AXA możesz złożyć również przez stronę internetową AXA, do czego został stworzony specjalny formularz; (https://www.uniqa.pl/pomoc-i-obsluga/ubezpieczenia-komunikacyjne/obsluga-polisy/wypowiedz-umowe/)
- wypowiedzenie OC można wysłać tradycyjną pocztą, dla pewności wybierz opcję listu poleconego za potwierdzeniem odbioru; AXA zaznacza, że wypowiedzenie umowy OC należy wysłać na adres:
AXA Ubezpieczenia TUiR S.A.
ul. Chłodna 51
00-867 Warszawa - wypowiedzenie OC można również złożyć osobiście u jednego z Agentów firmy AXA, pamiętaj jednak aby poprosić o potwierdzenie złożenia wypowiedzenia.
Co musi zawierać wypowiedzenie umowy OC w AXA?
Wypowiedzenie umowy OC nie jest skomplikowanym pismem. Należy jednak pamiętać o zawarciu kilku istotnych informacji. Jeśli zabraknie którejś z kluczowych informacji może zdarzyć się tak, że przez AXA wypowiedzenie nie zostanie przyjęte i będzie trzeba je ponownie składać. Pamiętaj o następujących informacjach:
- miejscowość i data;
- pełna nazwa i dokładny adres towarzystwa AXA;
- dokładne dane osoby, która wypowiada umowę OC: imię, nazwisko, dokładny adres, numer telefonu itp.;
- dane pojazdu, na który była podpisana umowa: marka, typ, model, numer rejestracyjny;
- nr oraz seria polisy, którą chcesz wypowiedzieć;
- należy zawrzeć podstawę prawną zgodnie z którą składa się wypowiedzenie umowy OC, przeważnie formułka ta brzmi następująco:
„Zgodnie z art. 28 ust. 1 Ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. nr 124 poz. 1152 z późn. zm.) wypowiadam umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych o następującym numerze polisy …”. - okres na jaki było zawarte ubezpieczenie;
- własnoręczny, czytelny podpis.
Jeśli będziesz pamiętać o wszystkich elementach i w odpowiednim terminie dostarczysz wypowiedzenie OC do towarzystwa ubezpieczeniowego AXA to szybko uporasz się z problemem i będziesz mógł podpisać umowę OC z nowym towarzystwem ubezpieczeniowym.