Zasiedzenie nieruchomości – jak się przed nią bronić? Co przerywa bieg zasiedzenia? Porada prawna
Spis treści:
Jeżeli ktoś zajmuje Twoją własność bez Twojej wiedzy, czy zgody, może to mieć dla Ciebie poważne konsekwencje i niedogodności. Zasiedzenie to specyficzna forma nabycia własności nieruchomości np. domu lub mieszkania, a także ruchomości, np. samochodu. Może to nastąpić wówczas, gdy dana osoba użytkuje nieruchomość tak, jak właściciel przez określony w przepisach czas. Na skutek takiego posiadania „nieuprawniony posiadacz” nabywa prawo własności danej nieruchomości lub ruchomości. Jest to jednak możliwe po spełnieniu kilku obligatoryjnych przesłanek. Jakich? Jak przed taką utratą nieruchomości możesz się bronić jako właściciel?
Warunki zasiedzenia nieruchomości
Zasiedzenie to sposób nabycia własności rzeczy ruchomych i nieruchomych na skutek użytkowania tych rzeczy, jak właściciel przez określony w przepisach prawa okres czasu. Eliminuje ono długotrwałą rozbieżność między faktycznym wykonywaniem uprawnień właścicielskich, a formalnym stanem własności (patrz: legalfkancelaria.pl/oferta/zasiedzenie-nieruchomosci-i-ruchomosci).
Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny. Natomiast jeśli posiadacz uzyskał posiadanie nieruchomości w złej wierze, to nabywa on jej własność przez zasiedzenie po upływie lat trzydziestu. W zasadzie we wszystkich przypadkach, nabycie następuje dopiero po trzydziestu latach, zatem trzeba się spieszyć.
Ruchomość np. samochód można stracić po upływie trzech lat posiadania przez inną osobę, pod warunkiem, że posiadała ona rzecz ruchomą w dobrej wierze.
Zasiedzenie ma też na celu stabilizować oraz porządkować stosunki społeczne. Niestety stanowi ono poniekąd „karę” dla Ciebie, jeżeli przez lata zaniedbywałeś swoje uprawnienia i nie byłeś zainteresowany wykonywaniem przysługującego Tobie prawa własności.
Jak można przerwać bieg zasiedzenia?
Przerwanie biegu zasiedzenia może nastąpić na dwa sposoby:
- poprzez zainicjowanie czynności przed sądem lub innym organem uprawnionym do rozpoznawania spraw, lub egzekwowania roszczeń, lub przed sądem polubownym, która to czynność została podjęta, by dochodzić lub ustalić roszczenie (zazwyczaj jest to złożenie pozwu o wydanie nieruchomości)
- poprzez uznanie roszczenia przez osobę, wobec której roszczenie przysługuje, co w praktyce w zasadzie się nie zdarza.
Bieg zasiedzenia wznawia się po zakończeniu postępowania sądowego lub innego postępowania, o którym mowa wyżej.
Jak chronić się przed zasiedzeniem?
Jako właściciel nieruchomości masz obowiązek systematycznego kontrolowania, co dzieje się z daną nieruchomością. Jeżeli zauważysz, że bez Twojej wiedzy ktoś użytkuje należący do Ciebie grunt, mieszkanie czy dom, powinieneś poczynić odpowiednie kroki wyjaśniające tę sytuację.
Aby skutecznie chronić się przed zasiedzeniem, musisz przede wszystkim trzymać pieczę nad własną nieruchomością, szczególnie w przypadku, gdy korzysta z niej ktoś inny.
Sprawy dotyczące zasiedzenia, zarówno w przypadku formalnych właścicieli, jak i posiadaczy samoistnych, warto konsultować z prawnikiem posiadającym doświadczenie w tego typu postępowaniach. Bardzo często są to bowiem sprawy trudne do polubownego rozwiązania, wymagające wiedzy i doświadczenia w tego rodzaju sprawach.

Niezbędna ochrona prawna
Jeżeli chcesz uchronić się przed zasiedzeniem albo chcesz uzyskać orzeczenie o tym, że nabyłeś nieruchomość lub ruchomość w drodze zasiedzenia – warto skorzystać z profesjonalnej porady lub wsparcia w postępowaniu sądowym o zasiedzenie nieruchomości lub ruchomości.
Porady prawne w kancelarii LEGAL.F KANCELARIA to wieloletnie doświadczenie w tego rodzaju postępowaniach, kończących się w zasadzie zawsze orzeczeniem satysfakcjonującym dla reprezentowanego Klienta. LEGAL.F KANCELARIA dokonuje analizy sprawy, sporządza pismo wszczynające postępowanie sądowe, reprezentuje Klienta przed sądem, pomaga w załatwieniu wszystkich innych formalności.
Udostępnij: