Ile zarabia prawnik? Zarobki adwokatów w Polsce
Spis treści:
- Ile zarabia prawnik w Polsce?
- Wynagrodzenie adwokata przydzielonego z urzędu
- Ile zarabia prawnik bez aplikacji?
- Ile zarabia prawnik w USA?
- Ile zarabia prawnik w korporacji?
- Ile zarabia prawnik w Niemczech?
- Ile zarabia adwokat z własną kancelarią?
- Ile zarabia adwokat za sprawę?
- Jaki zawód prawniczy zarabia najwięcej?
Wynagrodzenie prawników w Polsce zależy nie tylko od ukończenia aplikacji ale także umiejętności, stażu pracy i specjalizacji. Ile zarabia prawnik w Polsce i jak wygląda to w porównaniu z innymi krajami?
Zostanie prawnikiem w Polsce wymaga ukończenia długich i ciężkich studiów i nie oznacza z reguły końca kształcenia. W celu uzyskania pełnych uprawnień należy ukończyć jeszcze wybraną przez siebie aplikację np. radcowską czy adwokacką. Zawód ten często wymaga poświęcenia. Jego renoma sprawia, że coraz więcej osób rozważa podjęcie kształcenia w tym kierunku. Warto wówczas odpowiedzieć sobie na pytanie ile zarabia prawnik?
Ile zarabia prawnik w Polsce?
Średnie zarobki prawnika w Polsce zależą od wielu czynników, takich jak stopień doświadczenia, specjalizacja, lokalizacja, rodzaj praktyki (np. kancelaria prawna, korporacja, administracja publiczna) oraz wielkość firmy.
Według danych opublikowanych przez serwis wynagrodzenia.pl, średnie wynagrodzenie brutto prawnika w Polsce wynosi około 9 000 złotych miesięcznie, czyli około 108 000 złotych rocznie. Dane z portalu oparte są na bardzo małej próbie: zaledwie 46 – adwokatów, co może być niemiarodajne. Dla przypomnienia w Polsce jest aktywnych zawodowo 21461 prawników i aplikantów adwokackich dane pochodzą z Krajowego Rejestru Adwokatów i Aplikantów Adwokackich.
Według danych znalezionych w internecie i dostępnych ofert pracy, średnie miesięczne wynagrodzenie brutto prawnika wynosi około 8000-12 000 złotych. Jednak dla prawników z dużym doświadczeniem, którzy pracują w renomowanych kancelariach lub korporacjach, zarobki mogą być znacznie wyższe i wynosić nawet 20 000-30 000 złotych brutto miesięcznie. Są to stawki brutto występujące przy umowie o pracę, inne wynagrodzenie jest przypadku zastosowania modelu B2B.
Warto jednak pamiętać, że wynagrodzenie prawnika zależy nie tylko od czynników wewnętrznych, ale także od sytuacji na rynku pracy oraz konkurencji w danej branży.
Wynagrodzenie adwokata przydzielonego z urzędu
Wynagrodzenie adwokata przydzielonego z urzędu zostało szczegółowo określone w przepisach Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 2016 roku w sprawie ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej (…) oraz kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu. Ponoszone jest ono albo przez Skarb Państwa lub przez stronę przeciwną. W tym przypadku to pełnomocnik jest zobligowany do wskazania od kogo żąda pokrycia swojego wynagrodzenia.
Przepisy rozporządzenia mówią wprost, że koszty adwokata przydzielonego z urzędu nie mogą być większe niż 150% od stawek określonych w tym akcie. I tak w przypadku:
- spraw z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego jak rozwód i unieważnienie małżeństwa, stawka w rozporządzeniu wynosi 360 złotych,
- spraw z zakresu ustalenia ojcostwa 240 złotych,
- w kwestiach dotyczących pozbawienia władzy rodzicielskiej 120 złotych.
W sprawach z zakresu prawa spadkowego jak np. odrzucenie spadku czy ogłoszenia testamentu, adwokat może liczyć minimalnie na 60 złotych.
Zobacz także: Jak napisać upoważnienie?
Ile zarabia prawnik bez aplikacji?
Prawnik bez aplikacji posiada dużo mniej uprawnień od osób, które aplikację zdały. Pomimo braku aplikacji może on pracować w obszarze prawa i np. wydawać opinie prawne czy zajmować się sporządzaniem oraz kontrolą dokumentów urzędowych. Co więcej, bez aplikacji może także otworzyć własną firmę doradczą.
Ile zarabia prawnik miesięcznie, taki który nie ukończył aplikacji? To zależy od jego specjalizacji. Na niższych stanowiskach może liczyć na kwoty od 4300 złotych brutto miesięcznie do nawet 6000-7000 zł brutto. Im większe doświadczenie i węższa specjalizacja tym wyższe zarobki.
Ile zarabia prawnik w USA?
Średnia pensja prawnika w USA oscyluje w granicach od 150 do 165 tysięcy USD rocznie. Początkujący adwokaci mogą zarobić od 62 tysięcy USD rocznie a najlepsi nawet ponad 200 tysięcy USD w skali roku. Najmniej zarabiają prawnicy w takich stanach jak Nowy Meksyk, Wyoming oraz Luizjana, natomiast najlepiej opłacanymi stanami w USA są Kalifornia, Nowy Jork oraz Massachusetts.
Według danych amerykańskiego Biura Statystyk Pracy (Bureau of Labor Statistics) z maja 2020 roku, średnie roczne wynagrodzenie prawników wynosiło około 148 910 dolarów.
Ile zarabia prawnik w korporacji?
Na wynagrodzenie prawnika w korporacji wypływa wiele czynników. Należą do nich m.in. ilość prowadzonych spraw oraz ich ciężar, specjalizacja, staż oraz skuteczność. Ciężko jest jednoznacznie oszacować zarobki prawnika w korporacji, jednak najniższe z widełek płacowych wynoszą od 4 tysięcy złotych na rękę. Im bardziej wyspecjalizowany prawnik i bardziej doświadczony, tym jego zarobki będą proporcjonalnie wyższe.
Srednie wynagrodzenie brutto prawnika w dużej korporacji w Polsce wynosi około 14 000 złotych miesięcznie, czyli około 168 000 złotych rocznie.
Ile zarabia prawnik w Niemczech?
Zarobki prawników w Niemczech są dużo wyższe niż w przypadku pracy na terenie kraju. Ile zarabia prawnik rocznie, który pracuje w Niemczech? Szacuje się że może on liczyć średnio na 36 tysięcy złotych miesięcznie, co daje ponad 430 tysięcy złotych w skali całego roku. Przyjmuje się, że średnie widełki wynagrodzenia prawników za naszą wschodnią granicą oscylują w granicach od 430 do 480 tysięcy złotych rocznie.
Ile zarabia adwokat z własną kancelarią?
Adwokat posiadający własną kancelarię, stałych klientów oraz rozpoznawalność może liczyć na kwoty od 25 do nawet 50 tysięcy złotych miesięcznie (mowa tu o dużym mieście). Zarobki początkującego adwokata, który dopiero rozpoczął prowadzenie działalności szacuje się na kwotę od 6 do 13 tysięcy złotych brutto. Na zarobki powyżej tej kwoty może liczyć co czwarty adwokat prowadzący własną kancelarię.
Ile zarabia adwokat za sprawę?
To ile zarobi adwokat za prowadzenie danej sprawy jest uzależnione m.in. od tego, czy jest to tzw. sprawa z urzędu czy sprawa zlecona przez prywatną osobę lub firmę. Wysokość wynagrodzenia zależy także od rodzaju zlecenia, wartości przedmiotu sprawy, zawiłości postępowania oraz nakładu pracy. W przypadku udzielenia porady prawnej, adwokaci z reguły pobierają wynagrodzenie w kwocie od 150 do 300 złotych.
W Polsce wynagrodzenie adwokata za prowadzenie jednej sprawy może być uzależnione od liczby godzin poświęconych na jej obsługę lub może być ustalone w oparciu o tzw. taryfy adwokackie, czyli tabelaryczny wykaz stawek za poszczególne czynności prawne.
Według obowiązującej w Polsce taryfy adwokackiej, stawki za prowadzenie spraw karnych, cywilnych, rodzinnych, gospodarczych i innych są różne i zależą od wartości przedmiotu sporu, stopnia skomplikowania sprawy oraz roli adwokata w postępowaniu. Stawki za jedną czynność adwokacką w poszczególnych sprawach wynoszą od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, a czasami mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych.
Jaki zawód prawniczy zarabia najwięcej?
Zarówno adwokaci jak i radcowie prawni posiadający renomę mogą liczyć na bardzo wysokie roczne zarobki. Spore wynagrodzenie otrzymują także specjaliści w określonej gałęzi prawa i jednym z najlepiej opłacanych specjalizacji prawniczych jest ekspert w obszarze podatków (wynagrodzenie w granicach od 26 do 60 tysięcy złotych brutto miesięcznie). Na spore zarobki może liczyć także legal salary partner.
Udostępnij: