Jak poprawnie napisać pozew rozwodowy?



Postępowanie rozwodowe nie może rozpocząć się bez poprawnie skonstruowanego pozwu. Dokument ten musi zawierać określone elementy i spełniać kilka istotnych wymogów. Jakich? Co powinno znaleźć się w pozwie rozwodowym?

Skonstruowanie pozwu rozwodowego nie jest trudne, choć trzeba pamiętać, że pismo to odgrywa bardzo dużą rolę w całym postępowaniu mającym na celu rozwiązać związek małżeński. Przedłożenie dokumentu w sądzie okręgowym jest jasnym sygnałem tego, że para (a przynajmniej jeden z małżonków) nie widzi już przyszłości dla wspólnego pożycia. Aby możliwie maksymalnie przyspieszyć proces wszczęcia postępowania, warto zadbać o to, by pozew nie tylko spełniał wszystkie wymogi formalne, ale jasno i klarownie przedstawiał sytuację, która doprowadziła do rozpadu związku.

Zobacz także : Pozew o rozwód - wzór

Po pierwsze: określenie stron sporu

Pozew musi być złożony w formie pisemnej. Pierwszym jego istotnym elementem jest określenie stron sporu, czyli powoda i pozwanego. Pierwszy z nich to po prostu osoba składająca pozew, a drugi to osoba, z którą powód chce się rozwieść. Tu niezbędne jest podanie wszystkich danych osobowych stron – imion, nazwisk, dat urodzenia, numerów PESEL itd.

Po drugie: wskazanie żądania

Pozew musi zawierać informacje o żądaniu powoda, tzn. czy zależy mu na uzyskaniu rozwodu ze wskazaniem winy jednej ze stron, czy jednak zakończeniu małżeństwa za porozumieniem małżonków. To istotny element w sprawie, gdyż od niego zależy, jaki tok przybierze całe postępowanie. Inaczej wyglądają rozprawy w obu powyższych przypadkach. Ponadto, prawidłowe określenie żądań ma wpływ na różne skutki uzyskania rozwodu, chociażby na określenie obowiązków alimentacyjnych jednego z małżonków.

Po trzecie: uzasadnienie

W dokumencie powinny znaleźć się informacje o tym, jak i dlaczego doszło do rozkładu pożycia małżeńskiego. Konieczne będzie przytoczenie dowodów, które poświadczą o tym stanie rzeczy. W pozwie muszą także znaleźć się informacje o aktualnym stanie majątkowym małżonków oraz o liczbie wychowywanych dzieci.

Po czwarte: odpowiednia forma dokumentu

Pozew trzeba odpowiednio zatytułować. W nagłówku najlepiej wpisać po prostu „Pozew rozwodowy”. Koniecznie należy pamiętać o datach i wskazaniu, do kogo kierujemy dokument. Mówiąc wprost – niezbędne jest zachowanie wszystkich zasad formalnych obowiązujących przy dokumentacji kierowanych do sądu.

Po piąte: określenie odpowiedniego sądu

Jak zostało wspomniane, pozew kieruje się do sądu okręgowego. Pytanie jednak brzmi, do którego konkretnie. Dokument powinien być dostarczony do sądu okręgowego, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie wspólne miejsce zamieszkania. Przynajmniej jedna ze stron powinna przebywać tej lokalizacji. W innych przypadkach pozew składa się do sądu okręgowego z okręgu przynależnego do miejsca zamieszkania pozwanego. Jeśli tego miejsca nie można wskazać, wówczas odpowiedni jest sąd okręgowy przynależny do miejsca zamieszania powoda.

Zobacz także : Jak napisać pozew o alimenty?

Po szóste: załączniki

Do pozwu należy dodać oryginalny odpis aktu małżeństwa, oryginalne odpisy aktu urodzenia dzieci, jeśli takowe małżeństwo posiada oraz dokumentacje, na jaką powołuje się w pozwie powód. Wraz z pozwem należy wnieść opłatę sądową w wysokości 600 złotych.

Artykuł powstał przy współpracy z Adwokat Wrocław – Kancelaria Jachira Sobota

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się swoją opinią!

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba opinii:

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *