Przydatne informacje na temat podatku od nieruchomości



Zgodnie z obowiązującymi przepisami, opodatkowaniu podlegają wszystkie nieruchomości, działki oraz garaże, a obowiązkiem podatnika jest wypełnienie specjalnej deklaracji. Niezależnie więc od tego, czy kupiłeś nowe mieszkanie, skończyłeś budowę domu, czy też nabyłeś nieruchomość z rynku wtórnego, powinieneś zapłacić podatek od nieruchomości.

  1. Kto ma obowiązek zapłacić podatek od nieruchomości?
  2. W jaki sposób można zapłacić podatek?
  3. Dlaczego nie warto unikać wypełnienia deklaracji i zapłacenia podatku?

Chociaż wiele osób martwi się o to, czy uda im się poprawnie wypełnić deklarację, tak naprawdę nie jest to skomplikowane. Wystarczy skorzystać z serwisu przyjazne deklaracje, który pozwala wypełnić dokumenty online i ułatwia obliczenie, ile wyniesie podatek od nieruchomości. Oprócz podatku związanego z nieruchomościami można w ten sposób szybko załatwić formalności związane z podatkami za odpady komunalne, od środków transportowych, podatek rolny i inne.

Kto ma obowiązek zapłacić podatek od nieruchomości?

Osoby prawne powinny zacząć od wypełnienia deklaracji na podatek od nieruchomości, co wystarczy do prawidłowego naliczenia odpowiedniej kwoty. Nieco inaczej wygląda to w przypadku osób fizycznych. Tutaj niezbędne jest złożenie informacji do najbliższego urzędu. Bez względu jednak na to, czy chodzi o osobę prywatną, czy o osobę fizyczną, podatek musi zapłacić każdy właściciel, posiadacz samoistny (jest to osoba, która nie ma prawa własności do nieruchomości, ale zarządza nią), użytkownik wieczysty (przejmuje on obowiązki właściciela) i posiadacz zależny (taka osoba dzierżawi nieruchomość, która zgodnie z prawem uznawana jest za własność Skarbu Państwa). 

W jaki sposób można zapłacić podatek?

Przyjmuje się, że z pierwszym dniem miesiąca następującym po miesiącu, w którym nieruchomość została nabyta (lub wystąpiło wieczyste użytkowanie), występuje obowiązek podatkowy. Stawka podatku nie jest stała, dlatego też w zależności od miejsca zamieszkania, za nieruchomość można zapłacić mniejszy lub większy podatek. Na szczęście nie trzeba się martwić o to, że będzie on duży z nieuzasadnionego powodu, ponieważ to, ile maksymalnie może wynieść podatek od nieruchomości, zostało ustalone w przepisach. Jednocześnie przedsiębiorcy muszą pamiętać o tym, że wysokość potencjalnych dochodów nie wpływa na wysokość opłaty za podatek. Przez wiele lat większość podatników opłacała podatek za nieruchomość gotówką. W takiej sytuacji konieczne było odwiedzenie urzędu i stanie w kolejce do kasy. Dużo wygodniejsze jest skorzystanie z deklaracji online, a następnie przelanie wyliczonej kwoty bezpośrednio z konta bankowego. Osoby fizyczne, które chcą łatwo obliczyć wysokość podatku, powinny wybrać dokument o nazwie deklaracja in-1. Wystarczy odwiedzić przyjazne-deklaracje.pl, a będzie można to zrobić w kilka minut. Osoby prawne powinny natomiast sięgnąć po dokument typu deklaracja dn-1.

Dlaczego nie warto unikać wypełnienia deklaracji i zapłacenia podatku?

W przypadku niespełnienia obowiązku związanego z zapłaceniem podatku, od kwoty należnej będą naliczane odsetki. Zgodnie z przepisami ich wysokość może sięgać aż do ośmiu procent rocznie. Szkoda więc tracić dodatkowe pieniądze, skoro deklaracje online ułatwiają obliczenie podatku i pozwalają wypełnić różne deklaracje bez wychodzenia z domu. Na stronie dostępne są przewodniki, które zawierają dodatkowe informacje na temat rozliczana podatków, więc w razie wątpliwości można od razu skorzystać z rzetelnych opracowań. Eliminuje to ryzyko popełnienia błędu w rozliczeniach.

Materiał zewnętrzny

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się swoją opinią!

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba opinii:

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *