Wniosek o urlop wypoczynkowy – WzórJeśli jesteś zatrudniony na umowę o pracę to musisz wiedzieć, że masz pełne prawo do skorzystania z urlopu.  Żeby móc skorzystać z tego przywileju wystarczy, że w odpowiednim czasie złożysz u swojego pracodawcy wniosek o urlop. 

Po co składa się wniosek o urlop?

W każdej firmie konieczne jest odpowiednie rozplanowanie urlopów, aby nie wpłynęło to negatywnie na pracę przedsiębiorstwa. Dlatego też tworzone są plany urlopowe. W planie tym poszczególni pracownicy deklarują, kiedy chcieliby wykorzystać swój urlop wypoczynkowy. Dzięki temu można odpowiednio rozdzielić urlopy, a praca firmy nie zostanie zakłócona. Nie można jednak mylić planu urlopów z przyznaniem urlopu pracownikowi. Na każdy urlop pracodawca musi wyrazić zgodę, a aby mógł to uczynić najpierw pracownik musi złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy.

Kiedy można złożyć podanie o urlop?

Urlop wypoczynkowy należy się wszystkim pracownikom, mówią o tym przepisy zawarte w Kodeksie pracy. Pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi urlopu w tym roku, w którym nabył on do niego prawo. W przepisach nie zostało jednoznacznie wskazane w jakiej formie pracownik powinien składać podanie o urlop. Jednak powszechnie się przyjęło, że wniosek urlopowy składany jest w formie pisemnej. Pracownik wypełniony i własnoręcznie podpisany wniosek o urlop wypoczynkowy musi złożyć bezpośrednio u swojego pracodawcy, albo przełożonego. Wniosek o urlop wypoczynkowy nie jest jednoznaczny z tym, że pracownik go otrzyma. Złożenie wniosku jest ubieganiem się o przyznanie urlopu w danym terminie, jednak pracodawca z różnych przyczyn może odrzucić wniosek o urlop pracownika. Żeby wniosek o urlop wypoczynkowy został zaakceptowany, pracodawca musi go zaakceptować i podpisać. Jeśli złożyłeś wniosek o urlop i pracodawca go podpisał, to dopiero wtedy możesz planować wyjazd i cieszyć się z nadchodzącego wolnego. 

Zobacz także: Wniosek o urlop wychowawczy - wzór

Wniosek urlopowy – jakie elementy musi posiadać?

Bez względu na to czy składasz wniosek o urlop wypoczynkowy, czy podanie o urlop bezpłatny musisz pamiętać, aby zawrzeć kilka istotnych elementów. Ogólnie rzecz ujmując wniosek o urlop wypoczynkowy wygląda prawie tak samo jak podanie o urlop bezpłatny, a sporządzenie obu dokumentów nie sprawi Tobie żadnych problemów, jeśli umieścisz w nich elementy, które przedstawimy poniżej. 

We wniosku o urlop wypoczynkowy musi się znaleźć:

  • data i miejscowość sporządzenia wniosku,
  • imię i nazwisko pracownika,
  • stanowisko zajmowane przez pracownika,
  • dane pracodawcy, wystarczy pieczątka,
  • tytuł np. wniosek o urlop wypoczynkowy, podanie o urlop bezpłatny,
  • treść wniosku: wskazać jakiego rodzaju urlopu dotyczy wniosek np.  urlop wypoczynkowy, urlop bezpłatny, podać termin w jakim pracownik chce skorzystać z urlopu i podać ilość dni,
  • wniosek o urlop bezpłatny powinien zawierać podanie uzasadniania, albo powodu z jakiego pracownik prosi o udzielenie urlopu bezpłatnego np. wniosek motywuję…. ,
  • podpis pracownika,
  • zapis:

„Wyrażam zgodę/nie wyrażam zgody* na udzielenie urlopu w terminie i wymiarze wskazanym w powyższym wniosku”.

  • data i podpis pracodawcy lub przełożonego.

Wzór wniosku o urlop wypoczynkowy

wzór wniosku o urlop

Pliki do pobrania:


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się swoją opinią!

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba opinii:

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.