Wypowiedzenie umowy OC w PZU – Wzór



Wypowiedzenie każdej umowy OC nie powinno nikomu z nas przysporzyć żadnego problemu. Ubezpieczyciele tacy jak PZU znacznie ułatwiają cały proces, zazwyczaj wystarczy jeden poprawnie sporządzony dokument. W tym poradniku przedstawimy, jak i gdzie złożyć wypowiedzenie umowy OC PZU oraz udostępnimy aktualny darmowy wzór do pobrania.

Kiedy można wypowiedzieć umowę OC w PZU?

Aby skutecznie wypowiedzieć polisę OC zawartą z PZU, należy spełnić jeden z poniższych warunków:

  • w przypadku rezygnacji z obecnego OC, mamy możliwość wypowiedzenia umowy nie później niż jeden dzień przed końcem okresu trwania aktualnej polisy (umowa najczęściej trwa 12 miesięcy)
  • w przypadku podwójnego ubezpieczenia – aktualna polisa zostaje przedłużona automatycznie na kolejny okres, a ty podpisujesz z innym ubezpieczeniem polisę. Masz prawo do odstąpienia od umowy w przypadku polisy przedłużonej automatycznie. Pamiętaj jednak, że spoczywa na Tobie obowiązek zapłacenia składki za okres, w którym z niej korzystałeś.
  • zakup używanego samochodu z aktualnym ubezpieczeniem OC – w przypadku zakupu lub otrzymania w spadku samochodu umowa z ubezpieczycielem przechodzi na Ciebie. Masz prawo do rezygnacji z polisy i zawarcia umowy z innym tańszym towarzystwem ubezpieczeniowym.
  • umowa zawarta telefoniczne lub przez internet – taką umowę możesz rozwiązać w ciągu 30 dni od daty zawarcia.

Jak wypowiedzieć umowę OC w PZU?

Aby wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC w PZU, istnieje kilka dostępnych sposobów. Pierwszym z nich jest kontakt telefoniczny pod numerem: 801 102 102, gdzie można zgłosić swoje zamiary wypowiedzenia umowy. Kolejną opcją jest osobiste odwiedzenie najbliższego oddziału PZU i dokonanie wypowiedzenia osobiście na miejscu. Można również umówić się na spotkanie z agentem, który udzieli szczegółowych instrukcji dotyczących dokumentów, jakie należy przygotować i złożyć w celu zrealizowania wypowiedzenia.

Warto jednak pamiętać, że w Polsce obowiązuje zasada ciągłości ubezpieczenia, dlatego przed wypowiedzeniem umowy konieczne jest znalezienie innego ubezpieczyciela, który zaoferuje satysfakcjonującą ofertę. W tym celu warto skorzystać z porównywarki OC/AC Mubi.pl, która umożliwia szybkie porównanie ofert różnych towarzystw ubezpieczeniowych pod względem ceny i zakresu ochrony.

Co musi zawierać wypowiedzenie OC – PZU?

  • imię i nazwisko właściciela ubezpieczonego pojazdu,
  • adres zamieszkania,
  • numer rejestracyjny i marka pojazdu,
  • numer polisy OC,
  • miejscowość oraz datę utworzenia dokumentu,
  • własnoręczny podpis.

Powyższe dane są niezbędne do stworzenia poprawnej umowy wypowiedzenia OC w PZU. Kolejnym krokiem jest podanie przyczyny wypowiedzenia oraz na jaki przepis powołujemy się, aby zrezygnować z dotychczasowej umowy.

  • Oświadczam, że wypowiadam umowę ubezpieczenia z ostatnim dniem okresu, na jaki została zawarta. (żeby moja polisa nie przedłużyła się na kolejny okres ubezpieczenia – podstawa prawna: art. 28 ustawy* )
  • Oświadczam, że wypowiadam umowę ubezpieczenia z dniem. (jeśli kupiłem samochód z ubezpieczeniem – Podstawa prawna: art. 31 ustawy*)
  • Oświadczam, że wypowiadam umowę ubezpieczenia z dniem. (jeśli zawarłem umowę przez telefon lub internet, to mam 30 dni od daty zawarcia umowy – Podstawa prawna: art. 33 ust 8 ustawy*).
  • W przypadku zawarcia umowy ubezpieczenia w innej firmie. (jeśli mam podwójne ubezpieczenie OC – podstawa prawna art. 28a ustawy*)

* Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych

Gdzie złożyć wypowiedzenie OC PZU?

Wypowiedzenie umowy, czyli rezygnację z aktualnej polisy OC w PZU możemy złożyć na trzy sposoby:

  • osobiście w najbliższej placówce i oddziale PZU,
  • tradycyjnie za pomocą poczty na adres siedziby firmy: PZU, ul. Postępu 18a, 02-676 Warszawa,
  • za pośrednictwem internetu na adres e-mail: kontakt@pzu.pl

Pamiętaj! Każdy dokument mający na celu wypowiedzenie umowy OC, musi zawierać własnoręczny podpis osoby składającej wniosek.

W przypadku podpisania umowy całorocznej z ubezpieczycielem, Twoja umowa zostanie przedłużona automatycznie, jeśli nie złożysz stosownego wniosku do ostatniego dnia trwania polisy. Polisa OC nie wygasa, jeśli postanowisz zmienić ubezpieczyciela z powodu lepszej oferty, musisz pamiętać, aby złożyć odpowiednie wypowiedzenie.

Zgłoszenie sprzedaży samochodu

Co zrobić z aktualnym i ważnym ubezpieczeniem w przypadku sprzedaży pojazdu? Najlepszym rozwiązaniem jest przekazanie polisy OC nabywcy pojazdu (kupującemu). Zgodnie z prawem nowy właściciel może korzystać z OC do końca trwania umowy, w przypadku gdy zdecyduje się wypowiedzieć umowę, możesz ubiegać się o zwrot pieniędzy.

Zgłoszenie sprzedaży samochodu należy zgłosić w PZU. Wystarczy zwykłe oświadczenie, w którym znajdą się najważniejsze informacje:

  • dane sprzedającego (imię, nazwisko, adres, dane kontaktowe),
  • dane kupującego (imię, nazwisko, adres, dane kontaktowe),
  • data sprzedaży pojazdu,
  • dane pojazdu (auta)

Możesz także potwierdzić sprzedaż pojazdu za pomocą dokumentu takiego jak kopia umowy kupna-sprzedaży czy kopia faktury. Pamiętaj, że masz na to 14 dni od daty sprzedaży samochodu.

Wniosek możesz złożyć tak samo, jak w przypadku wypowiedzenia umowy OC. Osobiście w jednym z oddziałów, pocztą na adres: PZU, ul. Postępu 18 a, 02-676 Warszawa, lub za pomocą poczty elektronicznej na adres e-mail: kontakt@pzu.pl.

Wzór wypowiedzenia umowy OC w PZU

Wzór wypowiedzenia umowy OC w PZU

Pliki do pobrania:

Wypowiedz OC u innych ubezpieczycieli:

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się swoją opinią!

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba opinii:

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *